| Winniee a întrebat:

Buna . Eu si o colega facem un proiect la lb. engleza si avem o mica nedumerire .
Cat intrebi in lb. engleza unde sta "was/were" + like ( la Past Simple ) ?
Ex : What was Portugal like ?
What Portugal was like ?
Eu tind sa spun ca e a doua ,dar ma tot contrazic cu prietena mea si am devenit nesigura ...
Funda !
( scuze pentru categorie )

Răspuns Câştigător
| ILied a răspuns:

Prima e corectă, deoarece vine așa:
"What+"was/were"+S(subiect)+?"
Citat din caietul meu big grin

6 răspunsuri:
| IubesteEa a răspuns:

A 2a e corecta//

| Winniee explică:

Desi,daca stau sa ma gandesc, la prezent formulam '' What are the women in Portugal like? '' sau cant am spus despre Porto ( Portugal ) : '' What is Porto like? '' Yep. Avem ''like'' acolo, ceea ce m-a cam indus in eroare.

| Cojocaru_Andreea_1997 a răspuns:

Este prima :What was Portugal like?
se pune verbul auxiliar "was" si apoi subiectul intotdeauna

| Winniee explică (pentru Cojocaru_Andreea_1997):

Dar ''was '' nu este verb auxiliar. Este predicativ. Nu ''daca ti-a placut'', ci ''cum a fost / cum ti-a parut ''

| Cojocaru_Andreea_1997 a răspuns (pentru Winniee):

Da, ai dreptate. am spus eu gresit happy

| firuca a răspuns:

Was sau were sta inainte