| takoda171 a întrebat:

Eu sunt de un an la un liceu care nu imi convine deloc, in mare parte naveta care e grea.In clasa 9 am incercat sa ma transfer in sem 2 la alt liceu dar am gresit ceva la cererea de transfer si nici macar nu a ajuns in consiliu.Am incercat sa ma transfer si in clasa 10-a dar atunci directoarea nici nu m-a lasat sa fac cererea macar.Asi vrea sa ma transfer pe semestrul 2 anul asta dar nu stiu cum sa fac sa imi dea transferul crying si mama nu vrea sa dea mita..Va rog ajutati-ma! Eu nu cred ca e legal asa ceva! Am dreptul sa ma transfer nu? Exista un mod in care ma pot transfera? Dati-mi sfaturi va rog.DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca, acum, esti in clasa a 11-a.Pentru a-ti implini dorinta, trebuie sa cunosti conditiile unui transfer---acestea sunt reglementate de :
* ROFUIP -Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar
*Regulamentul intern al unitatii de invatamant de la care se face transferul
*Regulamentul intern al unitatii de invatamant la care se face transferul

ROFUIP 2013, incepand cu articolul 135-transferul elevilor, il poti lectura de aici :http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/
Celalalte doua, sunt expuse/afisate public la fiecare unitate scolara.

P.S. prima cerere o adresezi consiliului de administratie al scolii la care doresti sa te transferi dupa care, daca va fi aprobata, faci a doua cerere catre cons. de admin. al scolii de la care pleci, anexand originalul cererii aprobate ( tu pastrezi copia).
Succes!

1 răspuns:
| SasNetRomania a răspuns:

Nu ai parinti sau diriginta sa iti verifice acea cerere?
este dreptul tau de a face cerere si de a te transfera, nu trebuie sa te iei dupa nimeni!
mergi cu televiziunea la scoala si ceri transferul, nu il va refuza! sau cu un inspector scolar ori faci plangere.