| KeepBreathing a întrebat:

Bună!
Habar nu am ce să fac după ce termin liceul. Acum trec a XI-a și aș vrea să mă decid de pe acum, ca să nu intru în crize în ultimul an de liceu.
Vreau ceva care să-mi placă, să mă pasioneze, dar în același timp să-mi aducă și venituri indestulate, dar și satisfacția că am reușit să ajut pe cineva/să schimb ceva.
De exemplu, îmi place să scriu, să creez. Totodată îmi pasă foarte mult de protejarea mediului, dar și de drepturile femeilor și de oprirea abuzurilor(fizice, psihice, sexuale, etc.) asupra oamenilor.
Mă puteți ajuta cu câteva păreri? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Nu sunt in masura să te ajut, dar îmi sună că ai fi un asistent social minunat dacă aceste probleme te intereseaza. Ai ajuta direct și ai intra direct in contact cu oamenii acestia care ai nevoie de ajutor. Femei abuzate, oameni defavorizati etc. Cred că te poti chiar specializa pe femei victime ale violentei in familie dacă vrei. Se face asistenta sociala in cadrul facultatii de sociologie mi se pare.

E bine să combini ce te pricepi să faci cu ce iti place sa faci. Dar nu trebuie să fie toate incluse strict in profesia ta. Adică in timpul liber poti scrie despre drepturile femeii, protejarea mediului etc. dacă esti bun/ă la scris. Poti face și voluntariat pentru protejarea mediului.

Au mai zis unii și avocat dar acolo trebuie alte aptitudini și o siguranta, o tarie de caracter ca sa reusesti. Ies masiv din facultate absolventi care nu-si gasesc loc de muncă, e foarte greu sa iti faci o reputatie dar dacă simti ca ai puterea și te pricepi să aduci un argument mereu in favoarea ta, cine stie.

Apoi mai poti deveni jurnalist(ă), sau reporter care chiar pare la ţanc pe ce ai descris tu acolo. Că ajută să fii bun/a la scris și să iti pese, să vrei să faci publice cazuri și nedreptati.

Apoi mai poti fi și inginer in protectia mediului dacă asta te arde cel mai tare si iti place să vezi cum sunt construite lucrurile și vrei să te ocupi de partea asta tehnica, inovatoare.

Deci cred că trebuie să iti pui 2 intrebari in principiu:

1. Ce probleme mă deranjeaza pe mine in lumea aceasta?

2. In ce fel mi-as dori și m-as si pricepe eu să fac bine, să micşorez aceste probleme care mă deranjeaza cel mai tare? Vreau sa ajut direct persoanele nevoiaşe discutand cu ele si gasind impreuna solutii si aducandu-le la cunostinta drepturile (asistent social), vreau să le fac cunoscute cazurile sau alte probleme ale societatii (jurnalist), vreau să le fac dreptate in instanta (avocat), vreau să construiesc/gandesc tehnologii sau metode de protectia mediului, vreau să ajut oamenii prin comunicare și prin a-i ajuta să se cunoasca mai bine (psihologie), vreau să studiez impactul omului asupra mediului (biolog marin de exemplu, sau absolvent tot in ceva legat de mediu). Ce mă pasioneaza, ce imi place să citesc cel mai des? Ce mă intereseaza cel mai mult? Ce îmi aduce cea mai mare satisfacţie?

Acestea sunt intrebari pe care trebuie să ti le pui. Sper să iti fie mai usor decât mie să alegi facultatea și profesia dorita.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce crezi tu ca iti place, nu-ti va aduce venituri prea „indestulabile".

| yonutu555 a răspuns:

Un sfat personal, dai la politie in primul rand sa ne gandim la benefici
1 termini repede 1 an sau 2 nu stiu sigur cat mai este acum
2 platit catusi decat ok
3 labareala pe bune fara munca fizica, poti proteja oameni poti face ce e corect
4 Iesi la pensie la 45 de ani, doamne cati oameni nu ar vrea asta
Daca as putea da timpul inapoi pentru mine ar fi cea mai buna alegere. Bafta, sper ca te-am ajutat!

| Yurisa a răspuns:

"venituri indestulabile" vrea toata lumea, nu o sa gasesti din scris sau din ceva ce iti place 100% pentru ca in viata nu faci doar ce iti place. As zice avocat pe drept penal sau dreptul mediului, dar iarasi e multa munca si tot nu e un "venit indestulabil". Poti sa te angajezi la protectia mediului sau animalelor, dar nu stiu ce posturi ar fi acolo.

| GouDidodino a răspuns:

Fa-te shepherd ( paznic la oi, cioban) dar suna mai fancy pe americaneste

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Asistență socială, Facult de soc și asist soc, psihologie, Facult de psiho, Facult de agricult, protecția mediului, tu alegi.

| Yurisa a răspuns:

Si la politie suna bine!

| christine99 a răspuns:

Sa scrii, sa protejezi mediul si sa te implici in oprirea abuzurilor poti sa o faci si in timpul liber...totusi ai putea face facultatea de jurnalism si sa faci jurnalism investigativ.
P.S Exista cuvantul "indestulabil" in limba romana?

| Usagiii98 a răspuns:

Nu o sa gasesti niciodata sa iti placa 100% ce faci si sa ai si venituri foarte bune.
Nu stiu ce meserie sa alegi.Dar exita multe teste de personalitate(sugerez MBTI) si orientare in cariera. Sper sa te ajute.

| Celcestietot a răspuns:

Da la politiewinking.

| cosmin1324 a răspuns:

Cu ce iti place acolo, nu prea ai ce sa gasesti de lucru in Romania daca mergi la facultate, dapai venituri "indestulabile". Facultatile la care se castiga bine se bazeaza pe matematica, biologie sau chimie( in caz ca nu ai pile la nivel inalt). Daca iti place sa scrii, te faci scriitor(daca ai idei) sau mergi la litere(unde nu faci nimic), cu celelate te poti duce in voluntariat(dar din nou nu castigi nimic). In Romania ca sa faci bani, ai nevoie de facultati care te ajuta in practica si se cere(Informatica, Automatica si Calculatoare, Medicina) cu facultatea de litere ajungi somer, secretara sau profesor.

| Sakura13574 a răspuns:

Pai,cred ca ai putea sa te orientezi si in functie de profilul la care esti la liceu.Te poti folosi de ce inveti acolo.

| Foame a răspuns:

Trebuie sa faci ceva ce te pasioneaza la maxim, pentru a castiga venit calumea, deoarece o sa dai 110% fara sa clipesti.Multi urmaresc banii/gradele si in final vor asta doar ca sa se simta mai bine/fericiti.Iar lucrurile, gradele, banii nu iti vor aduce niciodata fericirea pentru ca nu o sa fie niciodata destul.Dar acum sa nu crezi ca banii nu sunt importanti(fara ei nu poti trai, dar odata ce ai scapat de grija lor, atunci poti trai cu adevarat).

Sfatul meu ar fi sa cauti pe cineva care te inspira, un om pe care il vezi ca pe un lider si sa incerci sa ii urmezi meseria/cariera.Sa faci voluntariat sa vezi daca iti place cu adevarat.Nu asculta niciodata de opinia celorlalti, nu ei traiesc in locul tau, multi sufera in tacere din nefericire(nici eu nu sunt mai breaz).Eu prefer sa merg pe barba mea si sa gresec decat sa ma iau dupa altul, dupa sa regret.

Tip(deoarece cu siguranta esti o fata desteapta):Niciodata in viata ta, oricat de multi bani ai castiga nu o sa iti ajunga banii, de ce? pentru ca asa este natura umana..cheltuieste cat are si peste, indiferent ca are salariu de 3000E sau 500E.Sau in firme de exemplu baietii "grei" nu tin toti banii in frima de ce? pentru ca o sa cheltuiasca cat au, adica tot. Oamenii care castiga la loto si raman faliti s-a.m.d. De acea ai nevoie de un venit pasiv, investitii cu cap.De exemplu puterea capitalizarii o poate folosii orice om intreg la cap, dar nu multi nu o fac deoarece nu au rabdare, le este frica, nu sunt destul de destepti etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă îți place să scrii, facultatea de jurnalism este una potrivită pentru tine. Acolo poți îmbina pasiunea pentru scris cu lucrurile importante pentru tine, (protejarea mediului, drepturile femeilor) și practic te poți face auzit de un număr mare de oameni.
Ca jurnalist poți aborda ce subiect dorești, și într-adevăr drepturile femeilor sunt mai importante decât evenimente ca "nunta zilei, divorțul anului" și alte știri "bombă".
La ce profil ești?

| armiaso a răspuns:

Veterinar, lucrezi la o clinica sau iti faci tu una, salvezi mâţe si primesti bani pentru asta, e penurie de veterinari deci e loc.