| SetYourselfFree a întrebat:

Buna,imi doresc sa dau la facultatea de drept,imi place domeniul juridic, e un domeniu dinamic unde mereu dai de ceva nou, e un domeniu lipsit de rutină, dar problema e ca am auzit ca iti trebuie pile iar eu nu am si nu as dori sa imi pierd 4 ani de viață învățând pe rupte iar la final sa nu ma aleg cu nimic. Vreau cat mai multe pareri in special de la cei care au trecut pragul facultății de drept.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ghici? Nici o facultate din tara nu vine cu loc de munca asigurat! Nici macar asta de Drept, unde termina anual cate 1000 de studenti si ingroasa randurile somerilor, fiindca ies 10 posturi pe an si astia 1000 se alatura celor de anul trecut si anii anteriori.
Stiu destui care au facut o facultate de drept si vand in piata, la tarabe, fiindca nu exista loc de munca pentru ei, dar sunt nevoiti sa manance si sa traiasca.
Eu zic sa te mai gandesti bine, inainte sa iei o decizie atat de importanta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti place asa mult te sfatuiesc sa urmezi o facultate de drept. In cazul ca esti foarte bun si bun nu ai nevoie de pile pentru a accede ca procuror, judecator, notar, avocat sau consilier juridic. De oarecare sprijin este nevoie pentru a accede la functia de secretar al unui consiliu local sau la functii in organe de nivel central.