| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Imi doresc sa urmez Facultatea de Medicina insa imi e teama ca nu voi reusi.De asemenea am o problema cu increderea in mine. Si imi este teama.Cum imi pot depasi aceasta frica?
P.s:Sunt in clasa a 10 profil real

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Iti este teama de. Ca nu intri? Ca este grea? ti-am mai raspuns o data la intrebarea asta dar nu ai luat in considerare alternativa se pare.Chiar vrei sa ajungi asa? Daca inveti si te duci la examen nu ai de ce sa te temi, vei reusi.Asta e tot, sa inveti! Iti este teama sa inveti? Gandeste`te la cate lucruri poti face dupa ce o termini, asta ar trebui sa te linisteasca.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Teama se depaseste prin sporirea increderii si aceasta se obtine, in cazul tau, invatand foarte bine. Daca esti pe deplin stapana pe cunostintele tale atunci nu iti va mai fi teama.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nuse poate sa stii ca stii pe deplin cunostintele. chiar daca tu chiar stii tot n-ai cum sa nu te intrebi "pai daca dau ceva ce chiar n-am invatat?" si daca nu te intrebi asta inseamna ca nu stii cu adevarat sa fii om ganditor si sa-ti pui intrebari gen nu stiu dac-ai fi genul de om care sa fie medic bun.

teama si emotiile sunt naturale, nu ceva ce dispare asa hocus pocus pentru ca esti increzator in sine. sa fii increzator inseamna sa infrunti teama nu sa nai teama.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Invata, fara stres, mergi la examen, nu poate sa se intample ceva rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place, rezisti happy O memorie relativ buna, multe ore de studiu, si placerea de a invata, adica sa nu inveti cu nervi, etc. Mai ai doi ani sa te gandesti.

| Darius392 a răspuns:

Gândește mai optimist, dacă te pregătești și tragi bine în următorii ani cu siguranță vei reuși. Ai putea face o vizită la psiholog și te va ajuta.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man de la real la medicina e greu. daca te apuci acum de a studia pentru facultate deja e prea tarziu

dar daca pui burta serios pe carte vei reusi, dar vei avea multe nopti nedormite si asigurate ca asta e intocmai ce vrei sa faci.

| LuluOneMillion a răspuns:

Ar putea fi si emotii.

| octa2021 a răspuns:

Cauta pe net chestionare/teste facultatea de medicina si încearcă sa rezolvi si vezi la ce nivel esti.

| JackyMarcaggi a răspuns:

Incearca sa faci lucruri pe care in mod normal ti-ar fi teama sa le faci, asa iti creste increderea in tine si iti invingi teama. Crezi ca ti-ar placea sa fii doctor? Daca da, atunci incearca Facultatea de Medicina si incearca sa o termini.Gandeste-te ca daca nu faci asta pe urma o sa regreti si ajungi sa te gandesti ce s-ar fi intamplat daca ai fi incercat.