| TEQUILAMONSTER90 a întrebat:

Îmi poate recomanda și mie cineva câteva facultăți de pe urma cărora chiar poți face ceva? Și să menționeze cu ce se ocupă și ce poți ieși de pe urma respectivelor facultăți?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai vorbiti prostii. Chestia cu "sa faci ce iti place" e valabila dar nu in Romania, in Romania nu iti permiti sa faci ce iti place si punct.
Sa zicem ca ii place filosofia. Ghinion, cu filosofia nu poti sa te faci decat profesor si atat, e o facultate inutila!

Iti recomand orice in domeniul medical (chiar si o asistenta in spital sau un tehnician dentar are salariu mare), o facultate de inginerie, o facultate la ASE (mai greu, dar totusi gasesti de munca daca esti bun), limbi straine (dar nu engleza si franceza ca le stie toata lumea, ce naiba), ceva in politie si cam atat.
Poti sa risti si cu altele dar o sa fie mai greu.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la orice facultate poti face ceva daca intr-adevar iti place domeniu, il iei in serios si nu faci facultatea doar pentru diploma

| Plato a răspuns:

Facultatea de Management cred eu ca-ti ofera destule posibilitati.

| iulianr a răspuns:

Alege facultatea in functie de ce iti place, nu doar de functia pe care o vei avea. Daca esti interesat de domeniu si esti serios vei reusi sa faci ceva cu orice facultate. Facultatea iti ofera informatiile si te indruma, dar nu iti garanteaza reusita in domeniul respectiv. Asta depinde doar de ine.

| irina4219 a răspuns:

Facultatea,,Carol Davila" din Bucuresti e una foarte buna, studiezi medicina si farmacia si poti deveni medic, farmacist sau diriginte de farmacie. Sper ca te-am ajutat, eu ti-as zice sa urmezi o facultate pe un profil care iti place cu adevarat. Succes!

| Tormented0ne1 a răspuns:

Având în vedere faptul ca meseriile se schimbă pe zi ce trece, facultăţile nu mai sunt actuale. Ideal e sa te informezi online despre lucrul ce îţi place să practici, şi doar devenind foarte bun într-un domeniu vei face bani.
Şi nu uita ca făcând ceva doar pentru bani, e ca şi cum ai trăi doar pentru mâncare.