| EliizaS a întrebat:

Buna! Îmi poate spune cineva cum e la medicina la Tg Mureș? Poate și comparativ cu alte centre?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este practic imposibil asa ceva, fiindca studentii nu se muta de la o facultate la alta in fiecare an, ca sa afle prin comparatie cum este la asta din tg Mures fata de aia din Cluj, Bucuresti sau alte centre universitare.

| Eireann a răspuns:

E printre cele mai bune facultati de medicina din tara cu traditie lunga si are si avantajele de a avea institutul de chirurgie cardiovasculara si SMURD-ul. Comparativ cu Cluj, Tg Mures e un oras mult mai ieftin si asta se vede in pretul chiriilor, mancare, etc. Un alt avantaj este ca fiind un oras relativ mic majoritatea spitalelor, clinicilor etc sunt aproape de facultate si intre ele.
Clujul e un mare centru universitar deci viata studenteasca este mult mai activa la Cluj, sunt mult mai multe chestii de facut, mai multa distractie. Daca nu prinzi loc la camin (sau nu vrei sa stai in camin) o sa trebuiasca sa dai sume imense pe chirie. In general nu petreci prea mult timp pe drum dar sunt si cazuri cand ai 2 cursuri in 2 colturi diferite ale orasului. Ce poate sa ofere Clujul mai mult decat Tg Muresul e mai multa deschidere internationala - schimb de studenti cu facultati din afara, burse in strainatate, scoli de vara si chiar practica. Teoretic admiterea e mai grea la Cluj dar eu cand am dat admiterea nu am intrat la Targu Mures dar am intrat la Cluj deci depinde si de noroc. Daca Tg Muresul e cunoscut pentru transplant de cord, Clujul este cunoscut pentru oncologie.
Altfel ambele sunt bine coatate, profesori buni, examene trecute pe merit, pregatire teoretica temeinica si standarde inalte.

| EliizaS explică (pentru Eireann):

Pai și ai mai stat un an acasă, nu?

| Eireann a răspuns (pentru EliizaS):

Nu, din fericire parintii mei m-au sustinut si am mers la Cluj.