| Elcik a întrebat:

Imi spune si mie cineva care sunt avantajele soricelului care are 5 nivele de organizare structurala comparativ cu parameciul care are un singur nivel de organizare structurala... Dau fundita celui care raspunde primul!

1 răspuns:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Tine de evolutia sistemului nervos.
Soarecele avand mai multe nivele, are posibilitatea de a interactiona cu mediul inconjurator mult mai bine. Are simturi, poate cauta hrana, se poate apara de pradatori, isi poate alege locul de hibernare... pe scurt, e mult mai adaptabil si independent, avand posibilitati mari de interactiune cu mediul inconjurator.