| 123gabialexandra a întrebat:

Imi spuneti va rog cum trebuie sa procedezi ca sa devii student la o facultatea care are admitere pe baza de dosar( plus media de la bac, bineînțeles.) In ce consta mai exact dosarul?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Concursul presupune un scor dat fiecarui student pe baza dosarului. Iti da un anumit nr de puncte pentru fiecare chestie care o ai in dosar si pe baza punctajelor fac un top in functie de care impart locurile.
In unele locuri conteaza mai mult media de bac, la altele iau doar mediile de la anumite materii relevante din liceu, altii pun mult accent pe activitatile extracuriculare din liceu etc difera de la facultate la facultate. Ca sa stii sigur trebuie sa citesti metodologia de admitere publicata pe siteul facultatii.

Lista difera de la facultate la facultate deci trebuie sa cauti pe siteul facultatii la care vrei sa mergi, dar in mare cam actele astea sunt:

-Dosar plic
-Adeverinta/diploma de bac (astea trebuie sa le ai in original daca vrei loc la buget ca vor ramane la ei pana termini facultatea, dac apui mai mult dosare in rest trebuie copii legalizate)
-Foaia matricola de la liceu (la fel ca mai sus)
-Certificat de nastere (copie legalizata)
-Diplome de activitati extra curiculare (sa te asiguri ca ai si foto copii astea de obicei nu trebuie legalizate)
-Buletin (copie legalizata)
-Ceva formular standard pe care il gasesti pe site sau il completezi pe loc acolo
-O lista cu optiunile de la acea facultate (daca nu cumva exista partea asta in formular)
-Certificatul de la competentele de limba (daca facultatea e in alta liba) sau cambridge/IELTS etc
- 2-3 poze de buletin
- analizele medicale pe care le cer (de obicei serologia, plamani si ca nu ai nimic infectios)

Sa te asiguri ca ai fotocopii pentru mai multe dosare ca ideal ar fi sa te inscrii la mai multe facultati sa vezi unde prinzi buget (presupunand ca nu vrei sa platesti taxa). Sa verifici bine pe site la ce documente trebuie copii legalizate si la care nu ca legalizarea costa extra.

Daca nu esti din lcoalitate asigura-te ca citesti bine si suni in avans ca altfel o sa te plimbi in lung si in lat sa iti completezi dosarul/dosarele.

PS:asigura-te ca te documentezi cu privire la facultate/specilizare..probabil iti doresti sa iti gasesti un loc de munca dupa.

| LexiEla a răspuns:

Cand citesti "admitere pe baza de dosar" / "concurs de dosare" inseamna doar media de la BAC.