| MitacVictoritaLacramioara a întrebat:

Buna. In 2015 am finalizat școală profesională de cinci ani și am obținut diploma de tehnician in servicii resturantive și ospitalitate hoteliera in enogastronomie, in Italia. Întrebarea mea este daca aceasta diploma este considerată că și o diplomă de cacaloriat sau este doar o diplomă de profesionala?

3 răspunsuri:
| anonim3248 a răspuns:

Nu este considerată diplomă de bacalaureat și în România nu te poți angaja unde se cere diplomă de bacalaureat.

| anonim3248 a răspuns:

Ca să ai diplomă de bacalaureat ar trebui să faci la liceu la seral clasele 11, 12, 13 și să dai bacul după aia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, o diploma de meserii de la o scoala profesionala nu este echivalenta (la acelasi nivel )cu Diploma de BAC.

Ca sa ajungi la diploma de BAC va trebuii sa continui liceul la seral, sa faci cei 13 ani si apoi sa sustii examenul de BAC.