| bossulbossboss a întrebat:

Buna in 5 luni o sa imi yau buletinul ce acte trebuie sa duc si cat dureaza sami elibereze buletinul cel nou?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Dureaza cam doua saptamani.
Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)
Va trebui sa mergi acolo impreuna cu parintele sau tutorele al carui carte de identitate se afla in doasarul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important e sa nu te puna sa scrii ceva, nu ce acte trebuie sa duci. Daca te vor pune sa faci vreo cerere este posibil sa pleci cu pasaport in locul buletinului.

| beniamin1994 a răspuns:

Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:
Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)

La expirarea termenului de valabilitate, preschimbare, schimbare de nume:
Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
Actul de identitate
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
Timbru fiscal in valoare de 1 leu

| g2012 a răspuns:

Indiferent ca esti sau nu minor trebuie sa mergi "de mana" cu propietarul locuintei unde ai domiciliu pentru a semna ca te ia in spatiu! eu zic sa dai o tura la evidenta populatiei si vei gasi acolo afisate actele necesare! din cate imi amintesc iti trebuie:
- certificatul de nastere (copie si original)
/de casatorie daca e cazul
-copie si original al actului de propietate al locuintei unde ai domiciliu
-o cerere tip pe care o gasesti la ghiseu si trebuie sa o completezi!
in cazul in care esti minor trebuie sa meri si cu un parinte dar si cu persoana care este propietar al domiciliului (daca nu sunt parintii tai propietarii)