| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Buna,
In ce consta examenul de trecere in corpul ofiterilor? Ce test/e sunt necesare, ce fel de studii superioare trebuie sa fie indeplinite si din ce materie se sustin acestea? (spre ex. sunt elev la politia de frontiera si ma gandesc la a trece in corpul ofiterilor mai tarziu)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni ofiter, trebuie sa ai studii superioare si sa fii angajat /inrolat.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Bula):

Fara un test despre legi etc? nicio testare? doar studii superioare, scoala facuta si atat?

| Bula a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Evident, se fac si niste teste de competenta (cine te recomanda, concurs de angajare daca sunt mai multi candidati (pile) pe un post etc.). big grin

| mi25 a răspuns:

Sunt mai mute situatii.
1. Daca urmezi o facultate ce se cere pentru o anumita functie. In acest caz poti fi trecut in randul ofiterilor.
2. Daca ti se aproba sa urmezi cursurile Academiei - la zi sau la distanta.
Am o cunostinta care a fost subofiter asistent medical la politie, a facut facultatea de drept si a fost trecut in randul ofiterilor cu grad de subinspector. Dar nu pe linie medicala.