| aleahimk a întrebat:

In ce consta examenul medical si testele functionale ale capacitatii de efort?

Răspuns Câştigător
| Emmy125 a răspuns:

La proba Shellong se urmareste adaptarea la schimbarea de pozitie. De exemplu din culcat in picioare.Adica te pune sa te asezi si sa te ridici si iti verifica tensiunea si pulsul.
Iar la testul Ruffier faci 30 de genoflexiuni in 45 de secunde si se verifica pulsul inainte, la 15 secunde dupa efort si la 45 de secunde dupa efort.
Capacitatea vitala din cate stiu eu se verifica cu spirometru. Te pune sa suflii inainte si dupa efort.
Miotonometria si dinamometria iti calculeaza forta si tonusul muscular...Cu dinamometru iti calculeaza forta musculara, asta e de doua feluri: cu arc si cu pompa si trebuie doar sa strangi niste chestii big grin (tocmai am facut azi la practica evaluarea fortei cu dinamometru la un domn)

5 răspunsuri:
| Emmy125 a răspuns:

Din cate am invatat eu la facultate iti pot spune doar ca testele functionale sunt:
-proba Shellong
-testul Ruffier
-urmarirea frecventei cardiace in diferite momente ale lectiei de antrenament
-calcularea indicelui de refacere Dorgo
-capacitatea vitala inainte si dupa efort
-miotonometria si dinamometria inainte si dupa antrenament.

| aleahimk explică (pentru Emmy125):

happy voiam sa stiu ce anume se face... ca termenii nu ii cunosc. Daca sunt supusa unor astfel de teste, ce anume trebuie sa fac?

| aleahimk explică (pentru Emmy125):

Iti multumesc frumos pentru raspuns. Esti la kinetoterapie?

| Emmy125 a răspuns (pentru aleahimk):

Intr-un fel. sunt la balneofiziokinetoterapie big grin

| aleahimk explică (pentru Emmy125):

Ok. Mult succes pe mai departe! happy

| Emmy125 a răspuns (pentru aleahimk):

La proba Shellong se urmareste adaptarea la schimbarea de pozitie. De exemplu din culcat in picioare.Adica te pune sa te asezi si sa te ridici si iti verifica tensiunea si pulsul.
Iar la testul Ruffier faci 30 de genoflexiuni in 45 de secunde si se verifica pulsul inainte, la 15 secunde dupa efort si la 45 de secunde dupa efort.
Capacitatea vitala din cate stiu eu se verifica cu spirometru. Te pune sa suflii inainte si dupa efort.
Miotonometria si dinamometria iti calculeaza forta si tonusul muscular...Cu dinamometru iti calculeaza forta musculara, asta e de doua feluri: cu arc si cu pompa si trebuie doar sa strangi niste chestii big grin (tocmai am facut azi la practica evaluarea fortei cu dinamometru la un domn)