| Carmen200130 a întrebat:

Buna! In ce consta plantoanele la școala de agenți Câmpina? Ce se face mai exact
Am înțeles ca practic faci paza intr-un interval de 22-05 ceva de genu
Dacă da, ești singur in tot acest timp?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca esti singura, ca doar nu sta toata grupa langa tine, in loc sa doarma.

Cine-i de servici asta face, sta in postul ala treaz si pazeste, fiindca se fac controale inopinante de catre comandanti si daca te prind dormind esti pedepsit militareste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci planton în unitate este de 3 feluri

- 22 - 0 planton schimbul 1

- 0 - 3 planton schimbul 2

- 3 - 5 planton schimbul 3

Planton înseamnă să stai pe holul dormitoarelor și să păzești ca să nu intre nimeni în sectorul tău, adică pe holul lung.

Stai pe scaun la o masă.

Dacă vine un superior tu raportezi în poziția de drepți și cu salut - Domnule x, sunt planton schimbul 1 sau 2 sau 3 și în timpul serviciului meu nu s-a întâmplat nimic deosebit.

La schimbarea plantonului te schimbă următorul care face planton după tine.

Tu te duci în dormitor unde dorm ceilalți și te dezbraci pe întuneric și în liniște și te culci.

Plantonul schimbul 3 de la ora 3 la 5 dă DEȘTEPTAREA la toate dormitoarele la ora 5.

Așa dă DEȘTEPTAREA - deschide ușa dormitorului, aprinde lumina și strigă - DEȘTEPTAREA.

Ce am scris era și în școli de subofițeri și în școli de ofițeri.

Să NU confunzi planton cu garda

- planton se face în interiorul clădirii cum am scris

- garda se face în exteriorul clădirii cu armament