| Mari34512345678910 a întrebat:

In legatura cu liceul militar, cam cat este de greu acolo? Am mediile generale peste 9! Credeti ca as face fata? Sunt foarte hotarat ca vreau sa dau anul acesta la liceul militar! Apropo, vreau sa dau la Campulung! Multumesc! Le urez SUCCES tuturor copiilor care doresc sa dea anul acesta la LM!

Răspuns Câştigător
| LePotato a răspuns:

Daca te tii de invatat, faci fata oriunde.

Nu stiu cum e admiterea la Campulung, insa la cel din Breaza (unde am dat eu), au fost mai multe etape :

1. Proba psihologica/inteligenta: primesti niste foi cu intrebari, raspunzi la ele contra cronometru

2. Test scris(grila) la Romana/Matematica unde trebuia sa iei nota 7 cel putin. (Adica 7 matematica si 7 romana, cel putin!)

3. Proba sportiva:
- Alergare 1.2 km in mai putin de 4 minute
- Traseu utilitar (parca asa ii zicea) unde trebuie sa faci mai multe lucruri: arunci cu mingea la poarta, sari peste o capra etc (mai multe detalii aici: https://soldatii.wordpress.com/2013/02/09/proba-sportiva-colegiul-militar/)

Pe urma se fac departajari dupa mediile de admitere.

Bafta!

| Mari34512345678910 explică (pentru LePotato):

Mersi! Dar tu ai reusit?

| LePotato a răspuns (pentru Mari34512345678910):

Nu, n-am intrat

Imi mai trebuia cateva sutimi laughing

4 răspunsuri:
| PentruLiniste a răspuns:

Iti dau un sfat...eu am terminat o facultate militara...nu o sa intru in detalii, dar iti recomand sa nu faci liceul militar.
Recomand ca in clasa a 9-a si a 10-a sa te bucuri de adolescenta si in a 11-a si a 12-a sa te apuci de invatat.
Eu asa am facut si am intrat din prima la facultatea militara.

| Mari34512345678910 explică (pentru PentruLiniste):

Dar acum lucrezi in cadrul armatei? Ce grad ai?