| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Bună, în momentul îmi caut de munca, însă tot ce găsesc este manipulant marfa sau șofer, eu am permisul de 3 ani, însă am acel trac la volan, o frica anume cred ca e din cauza ca n-am mai condus, as vrea sa pot sa-mi folosesc permisu asta, ce sfat mi-ați da, sa-mi treacă emoțiile la volan

7 răspunsuri:
| Denisaregina a răspuns:

Trebuie sa conduci. Riscuri si accidente exista oriunde, insa atata timp cat ai permis inseamna ca poti sa conduci fara griji! Primele ori sunt mai grele, dar dupa te obisnuiesti. Nu este neaparat sa conduci din prima in zone circulate. Poti sa incepi cu zone mai libere ca sa te simti mai sigur pentru inceput. Desigur ca nu spune nimeni sa conduci 8 ore pe zi. Dar atunci cand ai timp poti incepe treptat (de exemplu: de la jumate de ora in sus). Cu timpul ai sa vezi si ai sa simti o schimbare in bine si mult mai multa siguranta la volan. Mult succes!

| mihai69 a răspuns:

Bea o tărie, să ai curaj!
===
(glumesc, evident)
Cel mai bine e să te apuci de condus, preferabil cu un șofer bun alături care să îți spună ce anume ar trebui să faci altfel, sau mai bine, dar fără să te inhibe sau streseze.

| Liviu a răspuns:

E ok sa iti fie frica, si e mai am panica cand conduc in orase aglomerate si ies din zona de comfort.Insa daca tu esti fricos si stii si simti ca nute poti descurca, lasa permisu.Permisu nu ne face soferi.capu sus, si eu am avut mari probleme cu condusu, dar cu cat conduci mai des cu atat te obisnuiesti.La munca nu vei avea timp sa te simti confortabil, decat sa faci accident sau decat sa iti faci belele mai mari.Mai bine lasa permisu. Poti avea permisu de 50 de ani, daca ai condus 100km adunati esti la fel de avansat ca un conducator incepator. Sfatu meu, nu mi-o lua in nume de rau.Permisu e pentru persoanele care conduc mereu si fara pauze prea mari intre condus.Nu sunt un sofer experimentat si foarte cunoscator, doar ca atata stiu.Conduc doar de 2 ani, insa mai am multe de invatat. Sfatu meu, daca iti permiti ia-ti o masinuta cu care sa incepi del a 0 tot, dar nu te duce sa lucrezi pe o duba direct, sau mai stiu eu ce, lipsa de experienta se cunoaste.

| Simpatic a răspuns:

Daca ai o teama poti gasi si o alta varianta si anume sa te angajezi la paza ca agent de paza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-le încolo de tracuri... si eu azi am avut si nu m-au ajutat deloc. Am picat la examen.

Te obișnuiești încetul cu încetul. Nimeni nu s-a născut învățat.

Se găsesc greu joburi in perioada actuală. Nevoile sunt multe... depășește-ti frica.

Absolut orice meserie e epuizanta, pentru ca asa a fost blestemat omul, să-și câștige pâinea in sudoare.
Celor de la dispeceratul 112, sau altele asemănătoare, crezi că nu sunt obositoare? Te storc de nervi, îți spun eu. Mai ales dacă trebuie să alegi acea muncă pentru că n-ai încotro.

Dacă însă faci ce-ți place, ești artist. Jumătate e joacă, jumătate muncă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mai iei niște ore plătite la o școală de șoferi.

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa te obișnuiești sa conduci. Poți sa mergi cu cineva sa conduci în afara orașului și după și în oraș sa te acomodezi. Trebuie sa învingi frica.