| Mitu_Mihaela_1997 a întrebat:

In prezent locuies in Spania si am facut in an de liceu aici cum s-ar zice, parintii mei ma intreba daca vreau sa ne intuarcem in Romania, asta ar insemna sa fac anii de liceu in Romania si eu nu am mai facut o clasa in Romania din clasa a4 si acum am 16 ani. Nu stiu ce sa fac... eu vreau sa dau la drept dar daca fac facultatea in Spania sunt legile de aici si nu pot sa lucrez in Romania pentru ca sunt alte legi. Nu stiu ce sa fac unde e mai bine sa raman? si daca nu e drept ce as putea sa fac ca ori unde as fi sa pot sa muncesc?

Răspuns Câştigător
| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Nu e nici o problema sa faci liceul in Romania, acum. Cunosc pe cineva care nu a facut nici o clasa in Ro si din clasa a 9 s-a mutat din Italia in Ro. Anul trecut a absolvit iar acum e la facultate happy Iar eu dau bacul acum in Italia si vreau sa ma inscriu la facultate in Romania. Poti face orice facultate ca sa poti lucra..la drept e mai nasol dar te-ai putea specializa pe drept international.(cred) Daca vrei sa faci dreptul si sa practici in ro eu zic ca ar fi mai bine sa faci facultatea in Romania.

2 răspunsuri:
| CassieBee a răspuns:

Legile nu-s problema. La drept inveti cum sa aplici legi, inveti esentialul, iar daca ai deja invatat un anume cod civil sau mai stiu eu ce legi/drepturi, iti vine usor sa inveti si pe al altei tari. Eu iti recomand sa faci in Spania si sa ramai acolo. In Romania nu prea faci mare lucru cu dreptul.

| 9George2 a răspuns:

In contextul actual, educatia in Drept iti poate oferii o perspectiva mult mai complexa si larga decat inainte de 2007. Astazi poti sa lucrezi la nivel european cu o diploma in Drept si un nivel avansat de Engleza + Franceza / Germana / Italiana / Spaniola. Nu te ingrijora.