| Nxvudioakjfb a întrebat:

Bună, înainte de a începe vreau să spun că și eu am sentimente și chiar nu vreau glume pe seama asta, nu sunt trecută prin viață si de aceea cer sfaturi oamenilor mai înaintați în vârstă.
Sunt în clasa a 7 a, am 13 ani și deja mi-am propus ca în viitor să mă duc la medicină. Am dubii deoarece nu mă descurc deloc la matematică, la examenul din clasa a 8 a sper la măcar un 6-7 la matematică, în rest am numai 10. Mă simti foarte demoralizată deoarece nu pot să mă duc la un liceu pe științele ale naturii chiar dacă mă descurc foarte bine la fizică, chimie și biologie. Țin să menționez că până în clasa a 7 a, nu am înțeles nimic la biologie așa că m-am pus mai bine pe aceasta. Vreau la un liceu pe uman, mai simplu pentru a fi sigura ca iau sigur bacul pentru ca nu dau la matematica. Media mea anul trecut a fost de 9, 82. Aș avea șanse să întru la medicină?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Iti va veni mai greu sa inveti pentru medicina daca nu ai deja baza formata de la liceu.Toate prietenele mele care au dat la medicina au ales profil real in liceu.O singura colega de la uman a dat si ea, insa a intrat pana la urma pe biochimie.Se poate, nu-i imposibil, insa complici procesul fiindca la uman pur si simplu nu este ritmul necesar pentru ce urmeaza la facultatea de medicina, nu doar din punct de vedere teoretic ci si psihologic. Orice alegi, mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te simți demoralizată.
Deci nu ești pregătită psihic pentru ce va urma.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Draga,in primul rand nu mai fi asa stresata cu bacul ca nu e asa complicat cum crezi.Gandeste-te ca ai 5 ani la dispozitie, de ce nu ai putea sa inveti biologia? Inca ceva vezi ca ai variante nu te ingrijora, in primul rand, poti intra la un liceu oricare altul si dupa un an sa te transferi la stiintele naturii, de ce sa nu poti invata? Uite iti dau cazul meu, in primele 4 clase am fost foarte bun la matematica, apoi n-am mai avut chef de invatat la mate 4 ani pentru ca nu mai aveam motivatie luam doar 5-6, m-am ambitionat la capacitate si am luat un 8, a fost chiar un succes tinand cont ca 4 ani n-am invatat mai nimic, apoi la liceu a fost cam la fel din faptul ca in primul am am avut o profesoara proasta rau efectiv i-am aratat aceeasi tema 4 zile la rand si nu si-a dat seama, apoi timp de 3 ani am avut o terminata de profesoara care nu preda NICIODATA, cand era lectie noua ii scotea pe aia care faceau meditatii, iar noi astia care nu faceam meditatii nu invatam nimic, am trecut prin liceu doar cu nota 5, cand am dat bacu am invatat eu singur acasa, am luat variantele de bac de pe internet, iar pe Youtube am gasit un canal numit :pauzademate, unde o fata facea variante de bac si explica rezolvarea lor si asa am invatat si am luat 8 la bac la mate, cand eu eram de 5winking.Nu te descuraja, sunt unii care incep sa invete biologia pentru medicina in ultimu an de liceu, tu de abia esti pe a 7, ia-o usor si poti invata toata biologia.Schimba-ti perspectiva, nu mai gandi ca nu poti ca e greu, gandeste-te asa pana dai tu admiterea aia mai sunt 5 ani, adica vreo 1800 de zilewinking ia gandes-te daca ai citi in fiecare zi cate jumatate de pagina? In 1800 de zile e imposibil sa nu intelegi biologia, nu te mai stresa si ia-le pe bucati.Hai sa-ti mai fac eu o paralela cu viata mea, mie niciodata nu mi-a placut literatura n-am suportat-o in generala luam 10 doar din gramatica, dar la bac dupa cum stii dai literatura, ca trebuie sa memorezi operele alea, pana la simulare, simularea am avut-o in martie si eu in martie eram pamant de flori nu stiam nicio opera, cand am dat simularea am luat 3 la opera respectiva n-am scris nici macar o propozitie si picase ca opera moara cu noroc,dupa ce am dat simularea am venit acasa,am cautat toate comentariile operelor pe net si le-am transcris pe fiecare pe cate o foaie,le-am transcris pentru ca erau unele cuvinte naspa pe care trebuia sa le inlocuiesc cu sinonime ca sa-mi fie mai usor de retinut,in prima zi am invatat jumatate din moara cu noroc,in ziua urmatoare am mai invatat jumatate, ideea care e, in fiecare zi oriunde eram ori ca asteptam motocaru, ori ca mergeam spre casa pe jos ziceam in sinea mea moara cu noroc, ajunsesem sa o zic instinctiv, asa am facut cu toate operele si le-am invatat pe de rost.Si tu poti face asta, sa-ti dau un exemplu:poate tu maine te duci acasa si inveti 1 lectie despre muschi, cat astepti motocarul, repeta in gandu tau cat ai invatat tu din opera, asa am facut si eu si e imposibil ca atunci cand o sa dai admiterea aia la biologie sa nu intri acolo unde iti doresti, stiu ca la biologie se dau si probleme de sange, ceea ce ar fi mai usor decat sa stai sa memorezi pentru ca ar fi ceva logic si emai usor cand ai de memorat o formula decat o lectie.