| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Între meseria de manichiurista și cea de las artist(de aplicare a genelor fir cu fir), care necesita o investiție mai mare? Ambele meserii mi-ar placea, mi-ar mai placea și cosmetica faciala/corporala, makeup (cam orice tine de estetica), insa mai mult mi-ar placea sa aplic gene/unghii. Problema este banul. Ca nu prea ma tine buzunarul sa investesc si de angajat la saloane nu prea am unde, deci trebuie sa încep de la 0 cu tot. Păreri ceva? Care credeți ca ar necesita o investiție mai mare? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Cred ca ți-ar fi mai ușor sa cauți pe net preturi pentru lampa uv, baza, top, geluri, freza, pila etc. și să îți faci un calcul, și la fel să procedezi și pentru gene, dacă vrei masă specială, lampă, pensete, lipici, gene etc. Iar la final sa le compari. Depinde și ce produse vrei să folosești, de top sau medii.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Totul depinde de tine daca inveti repede si bine, ca de dat bani dai indiferent de cursul pe care il alegi, loc de munca gasesti numai daca tu esti apt/ă de munca, poti sa faci artă din manichiură, ca daca faci in bataie de joc sau fara chef degeaba ai diplomă, nu vei rezista la servici, te vor da afara daca se plîng clientele de tine ca nu sunt multumite, banuiesc ca esti fată daca vrei sa te apuci de manichiură, dati silinta sa inveti la cursuri unde mergi, ca cei de la curs i ti i au banii, daca inveti sau nu asta depinde numai de tine pe ei nu îi intereseaza, asa ca meseria se fură, nu stă nimeni sa i ti explice tie de 100 de ori ca la prosti, prinzi din prima cum i ti explică la ore bine, nu esti in stare sa faci cum ti s-a spus, atunci nu este pentru tine aceasta meserie, la salon nu stă nimeni sa te invete, acolo mergi dai probă inainte de angajare, si daca nu stii toate etapele nu te angajeaza. ei nu au nevoie de oameni care nu stiu meserie, ca tu te angajezi pe salariu, daca faci bine si clientele sunt multumite ele te recomanda, si asa o sa ai clientela ta care stie ca tu esti expertă, ce varsta ai? Succes la cursuri.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Iti mulțumesc ca mi ai răspuns. Însă nu asta am întrebat eu. Bănuiesc ca trebuia sa precizez în întrebare, ca ar trebui sa îmi răspundă o fata, sau cineva care e în unu dintre domenii. Ca asa pe dinafara, știi și tu ce știu și eu, nimic. Am zis și în întrebare(adica se deducea, n am zis in mod concret) ca nu ma angajez la saloane, ca locuiesc intr-un oraș micuț, deci nu am unde. O sa lucrez la domiciliu, deci automat o sa investesc de la mobilier pana la șervețele, de acolo și întrebarea mea despre cam cât se investește în fiecare. Si care necesita o investiție mai mica. Oricum o sa fac cursul, imi iau și un cap de manechin pe care sa exersez și vad pe parcurs. Totuși mersi ca ai vrut sa ma ajuți. Seara faina.