| Costa1234 a întrebat:

Buna is nou si as vrea sa va pun o intrebare big grin
Daca eu termin un liceu cu profil Stiinte ale Naturii si nu urmez facultatea ma pot face profesor de sport sau suplinitor? Si daca NU, daca fac postliceala pot sa ma fac profesor de sport?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

In mod evident, raspunsul e nu. Pentru a deveni profesor ai nevoie de facultatea de profil (de obicei 3 ani). Mai mult decat atat, pentru a putea preda ai nevoie si de modulul psiho-pedagogic, care dureaza 2 ani si se face in paralel cu facultatea, de obicei sub forma unei curricule facultative (asta pentru ca evident, nu toti doresc sa devina profesori). Cu o facultate si un modul psiho-pedagogic poti preda pana la ciclul liceal. Pentru a preda in ciclul universitar, ai nevoie in plus de master si de doctorat.

| Costa1234 explică (pentru TheAce):

Ok multumesc! si apropo daca fac postliceala, si sa spunem ca ajung suplinitor, in ce consta suplinitorul si cam ce salariu pot primi?

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu poti ajunge nici macar suplinitor, fara facultatea de litere sau o facultate de specialitate + modulul de psihopedagogie. Doar urmandu-le pe acestea vei indeplini conditia obligatorie pentru examenele de titularizare ( in fucntie de rezultate poti prinde un post de titular sau de suplinitor la o scoala mai buna sau mai rea).

| Costa1234 explică (pentru TheAce):

Ok multumesc foarte muult big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara facultate doar suplinitor poti fi, profesor iesi doar dupa ce termini studiile superioare