| alexeialexe01 a întrebat:

Buna! La facultatile cum ar fi AC sau Informatica, este drept conditie obligatorie sustinerea bacului la informatica? sau il pot da la bio spre exemplu. Admiterea e pe baza examenul de admitere, nota la bac si nota la bac la info SAU mate. Dar este obligatoriu sa dau bacul la info? Asa mi au spus cateva persoane dar as dori o sursa sigura. Multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți da bacul la orice materie pe baza profilului tău( Biologie/Anatomie/Fizică/Chimie) ș-apoi să mergi la ce facultate vrei. Știi cum e în 2023: toată lumea intră la facultate, dar nu toată lumea o termină.

| stefozaurul a răspuns:

Salut,
Depinde de facultatea la care vrei sa dai, cel mai probabil gasesti pe site-urile lor informatii despre admitere si in ce consta admiterea.
De exemplu la Informatica la Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, in 2016 cand am intrat eu, criteriul era asa:
1/3 nota la bac de la Info
2/3 nota la examenul lor de admitere tot din Info