| username2468 a întrebat:

Bună! Lucrez ca și casier, fac 3 săptămâni acuș de când m-am angajat la un Profi (e primul loc de muncă), eu am prins rapid ce și cum trebuie să fac... dar problema e următoarea: de ce îmi iese pe minus? Mi se spune că ori cer bani în plus de la clienți, ori nu dau restul bine, cine a mai lucrat sau încă lucrează, vouă tot așa vi s-a întâmplat? Eu una dau restul bine la clienți...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu dai restul corect, odata ce iesi pe minus, fiindca o casa de marcat nu are cum sa greseasca, odata ce contien un calculator electronic atat de precis.
Tasteaza intotdeauna suma primita in casa si apoi da restul, exact cat iti spune masina (casa de marcat), ca sa nu mai iesi pe minus, fiindca risti sa pui din buzunar suma lipsa sau sa fii data afara.

| Vântulalb a răspuns:

Probabil la resturile cu 0, 03 0, 02 lei, tu dai rest 5 bani in loc de 2 sau 3 bani. Putin cate putin, se aduna.
Vi se dau monede de 1 ban? Daca nu, mai bine da-le tu cu 2-3 bani mai putin.
Ca sa iti iasa pe minus, nu ceri bani in plus, ci dai bani in plus la clienti.

| CIaudiu a răspuns:

Cu atatia tigani in Romania nu ma mira de ce iti iese pe minus. Nu e greu sa iei un produs de pe raft si sa-l bagi in buzunar.

| Vântulalb a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu are nici o legatura cu marfa din raft. Nu se face inventarul marfii. La casa, se aduna bonurile (o face calculatorul) si se compara cu banii din casa. Acolo sunt diferente.

| CIaudiu a răspuns (pentru Vântulalb):

Am inteles. Atunci clar e vina ei. Nu numara banii calumea.