| SkfaLogu a întrebat:

lucrez in cadrul DGASPS ramura CSCPHN,ca pedagog de recuperare,am terminat facultatea de kinetoterapie,iar studiile mele nu au fost luate in considerare la salarizare deoarece postul ocupat prevedea studii medii.M am resemnat, dar unii colegii de ai mei au terminat scoala postliceala de asistenti medicali si lor li sa luat in considerare studiile. Poate sa imi raspunda cineva cum e posibil? astept raspuns
Stima.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

In categoria nivelului de instruire corespondent "studiilor medii" intra atat liceul cat si scoala postliceala.
In categoria nivelului de instruire corespondent"studiilor superioare" intra studiile de licenta si cele masterale.
Asta, daca nu stiai!

In cazul tau, nu poate fi vorba nici despre o discriminare si nici despre recunoasterea sau nerecunoasterea studiilor tale! Poate fi vorba, cel mult, de lipsa unor competente necesare unui pedagog de recuperare care se dobandesc urmand un curs de specializare(cu durata de 4-5 zile) pentru ocupatia de "pedagog de recuperare"(vezi cursul in link :http://www.edubolirare.ro/node/10)

Tu ai fost cel care ai acceptat sa prestezi o munca care presupune "studii medii"(nicidecum "studii superioare"!)intr-un complex de servicii comunitare pentru persoane cu handicap neuropsihic.
Nu exista lege in Ro. care sa oblige un angajator sa-ti recunoasca studiile superioare in situatia in care accepti sa prestezi o munca inferioara nivelului tau de instruire--- si nici sa te plateasca daca munca prestata nu este "conforma" cu nivel studiilor tale! In cazul colegilor tai, asistenti medicali cu scoala postliceala, munca prestata este conforma atat cu nivelul de studii cat si cu competentele specifice meseriei lor.
Fii siguri ca acei colegi cu scoala postliceala au un salariu mai mic decat asistentii medicali cu studii universitare.