| Knai a întrebat:

Bună lume, anul acesta am bacul și aș vrea să fac facultatea de agronomie. Aș vrea să știu ce aș putea lucra pe viitor, am văzut pe Google ca s-ar putea ca polițist vamal, alt loc de muncă ar mai vi?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Politist vamal? Dar ce legătură are poliția cu agronomia? Polițist vamal, poți sa fii dacă faci școală de poliție, nu de agronomie.
Tu poti lucra la vama ca inspector vamal, ceva genul asta, ca polițist în nici un caz.Deci e ceva job acolo care verifica mărfurile care intra, ori care ies, astea agricole.
Dar sa ajungi acolo, bănui ca trebuie sa ai relații f bune, dacă nu, atunci șasele îs din start cam zero.Cu facultatea de agronomie, ai putea lucra pe la primarii, ca inginer la camera agricolă, ori cum ii mai spune.Dar și pe acolo cam tot la fel se intra.
In rest poti lucra pe la firme private, asta daca ești destul de bun.De regula în orice domeniu, dacă ești bune, ai șanse mai mari sa găsești job.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuei sa stii ca nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat!
Apoi, cu facultatea de agronomie ajungi inginer agronom, pe camp, nu politist vamal, ca nu ai Academie de Politie terminata sa ajungi la politia de frontiera.