| FaraNume8877 a întrebat:

Buna lume, incep in a spune ca ma tot bate gandul sa plec din tara.Am terminat o facultate si masterul anul trecut, de cand am terminat tot astept sa se scoata posturi la stat, pentru ca facultatea facuta ma ajuta sa ma angajez in institutii publice, doar ca coruptia este mare, invat degeaba si postul il ocupa cineva cunoscut de acolo(am patit sa zica candidatul celalalt fix inainte de interviu ca a mai lucrat acolo) eu luand nota mare si ea nota mica la scris.Am nimerit in perioada asta cand s-au blocat angajarile la stat prin ordonata de urgenta.Am zis sa dau admitere la jandarmerie, ultima speranta, si m-am lovit rau la picior cu o saptamana inainte de proba sportiva.Acum stau si nu fac nimic asteptand sa fac fizioterapie sa ma recuperez, dar este frustrant sa ai asa ghinion.Am incercat si la privat, dar cerand 2000 lei net, am zis sa nu cer exagerat, am ales sa cer putin si sa cresc pe parcurs, chiar daca cu 2000 nu faci mai nimic intr-o luna, in concluzie nu m-au mai sunat, se pare ca a fost o suma mare....Mentionez ca am lucrat ceva timp in perioada licentei la un restaurant.
Sunt intr-un moment in care nu stiu ce sa mai fac, nici sa plec din tara nu as vrea pentru ca imi iubesc tara asa cum e ea, dar nivelul de trai si unele situatii ma fac sa ma gandesc si la aceasta posibilitate in a pleca.
Astept niste sfaturi utile si serioase.

2 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Este frumos să-ți iubești locul natal dar este și mai frumos să-ți iubești planeta. E lumea noastra, a tuturora, putem călători, muncii și trăi fără restricți.
Salarile mai mari, sunt mai departe de locul natal

| Smmo a răspuns:

Nu e vreo sfaraiala in strainatate, dar, daca vrei tu, poti incerca, aranjeaza-ti treburile in asa fel incat sa iti ramana si aici ceva, sa ai unde te intoarce daca nu-ti place acolo.
Ca sa te angajezi aici, depune-ti cv-ul la multe firme, nu sta dupa 2-3. Mie nu mi se pare mult ca ai cerut 2000 lei. Nu se obisnuieste sa creasca salariile dupa angajare la privat, in general ramai cu cat te-a angajat, poate mai iei putin peste.
Daca nu ne spui in ce oras esti si ce facultate si masterat ai facut, nu prea putem sa iti dam sfaturi mai concrete. Cauta pe ejobs, bestjobs, vezi ce mai gasesti potrivit pentru tine.
Te poti angaza la call-centere, sa iti perfectionezi vreo limba straina si sa intri in contact cu straini, poate nimeresti la o firma unde se mai fac si mutari in strainatate si ai putea vedea asa un pic cum sta treaba.
Pana una-alta, inscrie-te la vreun curs ca sa mai capeti ceva competente, ca nu sunt mereu din astea. Daca o sa pleci iti va prinde bine. Ceva de genul asta:
https://cursuri-gratuite-ctmb.ro/cursuri
Poti incerca si un doctorat daca ti-a fost draga scoala, tot asa poate ai vreo sansa sa ajungi in afara...