| alexandraionela1234 a întrebat:

Buna. M-am angajat ca ospătăriță la un restaurant, nu am experiență. Si colegele cu care sunt pe tură sunt foarte recalcitrante cu mine, nu vor să-mi arate, sa ma ajute. Si eu nu am cum sa învăț asa, le-am mai urmărit pe ele si abia asa am reușit sa vad și eu câte ceva. E naspa ca este hotel cu restaurant la parter si trebuie sa știi camerele, tot. Ele sunt vechi si știu, dar când vine un client la mine eu nu știu cum sa procedez cu calculatorul etc. Si ma simt foarte prost ca de multe ori greșesc pentru ca nu mi se explică si se iau de mine. Sunt 2 femei bătrâne, sunt cu câte una pe tură si ambele sunt rele cu mine, mai ales pentru ca au văzut ce frumos vorbesc clienții cu mine si ce bine ma înțeleg cu ei când mai duc mâncare la masa. Eu am aproape 18 ani, sunt si frumoasa, arat si bine la corp si ma tratează cu nasul pe sus deși eu sunt foarte receptiva si daca mi-ar arăta ce si cum imediat as învăța. Nu știu ce sa fac, simt ca nu ma vor ele 2 acolo si vad ca nu ma vor in preajma lor si nu știu de ce.

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate trebuie sa induri, nu ai ce face. Oriunde vei merge vei da peste colegi si colege care nu te plac. Poti eventual sa vorbesti cu seful, dar cred ca mai rau faci.In locul tau m-as ruga sa se pensioneze mai repede. laughing Desi tind sa cred pentru tine batrane inseamna doar 40 si ceva de ani? Asa ca slabe sanse.

| StoicAnalysis a răspuns:

Le e frica ca le furi painea de la gura laughing. Le faci concurenta si mor de oftica. Esti tanara si frumoasa, deci atragi clienti ce vor lasa recenzii bune la hotelul respectiv. In schimb, ele fiind batrane, nu atrag nimic. Si daca se comporta urat, mai respingatoare sunt de fapt. Te lupti cu invidia lor in momentul de fata, n-ai ce sa faci in situatia respectiva, decat sa vorbesti cu patronul despre nedreptatea ta, si sa ignori babele.

| anonim3248 a răspuns:

Trebuie să vorbești cu șeful sau patronul să le spună lor să îți arate ele ce ai de făcut.

| anonim3248 a răspuns:

Ele sunt obligate să îți arate ce ai de făcut.

| anonim3248 a răspuns:

Mergi la patron și spune-i că alea 2 nu îți arată ce ai de făcut.

| alexandraionela1234 explică (pentru anonim3248):

Nu vreau sa ma pun rau cu ele, sa ma plâng la patron pentru ca sigur le va spune, si mai rau vor face orice sa ma vada plecata de acolo?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Dacă e doar un loc de muncă de vară, fii puternică!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa sunt unii bătrâni, scârboși. Rezistă. Gândește-te la partea pozitivă: trece vara mai ușor și faci niște bănuți.

| nevermind1234 a răspuns:

Tu păstrează-ti inocența si amabilitatea, si explică-le clienților ca ești la început atunci când nu știi ceva. Nimeni nu se supără atunci când ești sinceră și spui ca nu ai experiență și nici nu ți s-a spus ce și cum stau lucrurile. Colege nesuferite ca alea ai sa găsești cam peste tot unde vei lucra, mai ales cele mai in vârstă. Dar tu demonstrează-le ca ești mai presus de ele si treci cu vederea sa nu te molipseasca cu acreala lor.

| alexandraionela1234 explică (pentru nevermind1234):

Ai dreptate, de fiecare data cand nu știam sa le spun despre un anumit produs din meniu, zâmbeam și spuneam ca sunt la început, si erau foarte drăguți cu mine. Dar na, nu știu de ce sunt asa rele cu mine.

| Ararat a răspuns:

Ahhh, eu le umileam in locul tau, asteptam sa treaca sefu pe langa noi si sa intreb tare "dar de ce nu vrei sa imi explici ce am de facut"?
E obligatia lor si ele stiu asta, dar te-au vazut mai moale.Deschide gura ca nu te musca nimeni. Fii ferma cand trebuie ca altfel fac astia din tine pres. Valabil pentru orice loc de munca.

| iriszmatos a răspuns:

Pune intrebari. Daca nu vor sa explice, intreaba de ce. O sa se blocheze.
Sau vorbeste cu seful si explica situatia.
Nu te lua dupa astia care zic sa induri.