| anonim_4396 a întrebat:

M-ar putea lamuri cineva in legatura cu job-ul la SRI? Este adevarat ca vei avea o viata de cosmar, fara a fi prea mult timp alaturi de familia ta? Am inteles ca trebuie mereu sa dai raportul cand parasesti localitatea (nu mai zic de atunci cand parasesti tara); si cica nu ar fi asa simplu ca ma duc si gata. Trebuie sa precizezi si cu cine, cat timp si pentru ce motiv? Sau in afara programului trebuie sa ai mereu telefonul la tine pentru ca ei daca vor sa te cheme la sediu LA ORICE ORA tu esti obligat sa-ti faci prezenta... Lucrul asta se intampla destul de des? Am cautat pe forumuri, ca doar nu era sa fie afisate aceste lucruri pe site-ul lor, iar lumea cam de asta vorbea Am mai auzit ca in ciuda acestor lucruri salariul e modest (1200-1500 lei ca debutant lucrand 8 ore pe zi).Pe scurt... SE MERITA SA APLICI LA SRI?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde si ce post ai acolo, ca daca esti un simplu functionar care se ocupa de acte nu te freaza nimeni la cap. daca esti agent care are atributii operative, da trebuie sa fii mereu la dispozitia lor

| Maioru a răspuns:

Daca tu crezi ca vei avea o viata de cosmar de ce sa te mai duci pentru ca sunt mereu cam 15 pe loc la admitere? Cand pleci din localitate trebuie sa te treci intr-un registru si sa-ti aprobe seful direct si apoi seful cel mare ca sa stie in permanenta unde te afli.Ce este curios in asta? In privinta soldei te inseli amarnic, este mult mai mare si este proportionala cu munca, gradul, importanta, vechimea in serviciu si esti platit pentru 24 h si nu pentru 8 ore pe zi, de aia este motivant salariul. Daca nu-ti place de la inceput, nu iubesti meseria, cauta-ti de pe acum altceva, o meserie pe care sa o iubesti si sa o faci cu placere.