| ForWhat a întrebat:

Ma aflu in dificultate relativ. La facultate am de ales intre psihologie si stiinte politice. Imi place latura aceasta umana si mi se pare ca amandoua mi se potrivesc insa nu pot sa-mi dau seama cam ce ar putea fi mai cautat. In ce domeniu se cauta mai mult?

Răspuns Câştigător
| HikariAi a răspuns:

Acum vreo 4-5 ani ani am vorbit cu cineva care urma facultatea de drept, atunci erau 6 pe un loc si era foarte greu sa te angajezi si mi-a spus ca atunci cand vrei cu adevarat sa devi avocat sau ce vroia ea nu conteaza cati sunt pe un loc. M-am gandit si eu de prima data ca s-ar putea sa-ti placa totusi mai mult psihologia pentru ca daca iti placeau in mod egal amandoua alegeai si tu stiinte politice si nu mai intrebai, insa probabil ai intrebat in sensul ca cineva sa te incurajeze sa urmezi facultatea de psihologie. Uite, iti mai dau un exemplu: fratele meu a terminat facultatea de informatica si masterul si a lucrat 3 luni ca programator insa dupa se gandeste ca lui nu-i place sa stea la birou si s-a angajat ca agent vanzari (normal ca salariu de programator nu se compara cu cel de agent vanzari, dar na.) insa partea buna e ca acum a ajuns departe si ca agent vanzari. Acum sa te mai lamuresc cu o chestie: si mie imi place psihologia si e ceva chiar interesant si nu e grea si daca as avea un viitor in asta si eu as merge pe psihologie insa toti m-au descurajat asa ca acum imi urmez al doilea vis si normal e unul mai greu, acela de a deveni programator. Daca vei urma facultatea de stiinte politice si vei deveni analist politic eu zic ca va fi super, depinde si de cat de bun/buna vei fi in ceea ce faci. Sper ca ti-am fost de folos cat de cat. Bafta in continuare!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua.

| GeorgeBerbec a răspuns:

In psihologie e greu pentru ca daca nu ai cabinetul tau particular nu te angajează mai nimeri deoarece intr-un spital/policricnica sunt max 2 psihologi si multa lume a dat la pshiologie si cam toate spitalele sunt full deci mai bine te duci la stiinte politice

| HikariAi a răspuns:

Eu iti recomand sa alegi stiinte politice pentru ca iti asigura accesul la urmatoarele profesii:
-functionar in administratia publica nationala si europeana
-expert in relatii publice si comunicare sociala
-consilier in organizatii politice
-consilier in firme private(piata de capital; birouri de audit financiar si juridic)
-jurnalist(presa scrisa si audio-vizuala)
-analist politic
-profesor de cultura civica
si astea sunt doar cateva exemple care mi-au venit in minte in rest ca psiholog e mai greu si nu pentru ca au terminat multi facultatea de psihologie ci pentru ca ai mai putine sanse de a te angaja undeva.

| ForWhat explică (pentru HikariAi):

Cautasem si eu informatii despre asta, dar parca ma trage inima spre psihologie. Dar ma gandesc si la viitor sad.

| HikariAi a răspuns (pentru ForWhat):

Acum vreo 4-5 ani ani am vorbit cu cineva care urma facultatea de drept, atunci erau 6 pe un loc si era foarte greu sa te angajezi si mi-a spus ca atunci cand vrei cu adevarat sa devi avocat sau ce vroia ea nu conteaza cati sunt pe un loc. M-am gandit si eu de prima data ca s-ar putea sa-ti placa totusi mai mult psihologia pentru ca daca iti placeau in mod egal amandoua alegeai si tu stiinte politice si nu mai intrebai, insa probabil ai intrebat in sensul ca cineva sa te incurajeze sa urmezi facultatea de psihologie. Uite, iti mai dau un exemplu: fratele meu a terminat facultatea de informatica si masterul si a lucrat 3 luni ca programator insa dupa se gandeste ca lui nu-i place sa stea la birou si s-a angajat ca agent vanzari (normal ca salariu de programator nu se compara cu cel de agent vanzari, dar na.) insa partea buna e ca acum a ajuns departe si ca agent vanzari. Acum sa te mai lamuresc cu o chestie: si mie imi place psihologia si e ceva chiar interesant si nu e grea si daca as avea un viitor in asta si eu as merge pe psihologie insa toti m-au descurajat asa ca acum imi urmez al doilea vis si normal e unul mai greu, acela de a deveni programator. Daca vei urma facultatea de stiinte politice si vei deveni analist politic eu zic ca va fi super, depinde si de cat de bun/buna vei fi in ceea ce faci. Sper ca ti-am fost de folos cat de cat. Bafta in continuare!