| Pufosenie1428 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine va rog frumos, ce liceu trebuie sa urmezi pentru meseria de ghid turistic? si cat se castiga din meseria aceasta? MULTUMESC DE AJUTOR!

p.s. dau funda pentru raspunsul cel mai bun.

Răspuns Câştigător
| Mariiuta a răspuns:

Pai trebuie sa urmezi profilul de turism si alimentatie specializarea tehnician in turism, Veniturile pentru aceasta pozitie variaza in functie de experienta. Un junior in domeniu poate avea un venit incepand de la 150 de euro. Un ghid turistic cu experienta poate ajunge la un venit de peste 1.500 de euro. Pentru a lucra pe aceasta pozitie, sunt necesare abilitati de lucru cu publicul. Un ghid interactioneaza cu diferite tipologii de oameni si pentru asta este nevoie de calm, rabdare si sipirit organizatoric. Cunoasterea a cel putin doua limbi straine de circulatie internationala (engleza si franceza)este necesitate si in acelasi timp un criteriu de selectie, si parerea mea e o alegere foarte buna si daca cunosti si istoria multor locatii din alte tari nu numai din Romania poti castiga chiar mai mult lucrand in strainatate.

3 răspunsuri:
| rallu95 a răspuns:

Ai putea sa te duci la un liceu care are profilul "turism", insa nu cred ca liceul e folositor, ci mai degraba facultatea.
Nu stiu cat se castiga din meseria asta.

Răspuns utilizator avertizat
| justmisterious a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa urmezi un liceu anume. In acest sens ai putea urma filologia deoarece ca sa fii ghid turistic trebuie sa cunosti istoria celor prezentate de tine altora. Cat despre castig, depinde in ce agentie ajungi sa lucrezi dar nu cred ca e o meserie prea avantajoasabig grinwinking