| maiyia a întrebat:

Buna!
ma gandesc sa ma inscriu la facultatea de litere romana-italiana in cadrul universitatii uvt, dar la liceu nu fac italiana si trebuie sa dau interviu(in limba italiana, presupun). stie cineva daca este greu acest interviu? multumesc!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Limbi şi Literaturi :
 80% notele de la cele două teste (probă scrisă) sau interviuri pentru cele două limbi alese (în proporţie egală, 40% + 40%), după cum urmează:
-test (probă scrisă) la limba română
-test de competenţă lingvistică (probă scrisă): limbile engleză, franceză, germană, spaniolă
-sau probă orală (interviu) pentru limbile italiană, sârbă, rusă, latină
 20% media generală de la examenul de bacalaureat
SUSŢINEREA PROBELOR:
Toate probele:
 Teste: 1 oră/ test
 Interviuri: aproximativ 15 minute/candidat pentru interviu
Ambele probe vor fi programate în aceeaşi zi, cu pauză între ele, cu începere de la ora 14, 30. " - SURSA :
http://www.litere.uvt.ro/......pliant.pdf

Deci, la Italiană dai probă orală/interviu de 15 minute ( interviu în limba Italiană )!
N-aş putea să-ţi spun cât este de greu deoarece NU au postat nici un model pe net :(

Toate cele bune!