| georgyylove a întrebat:

Buna,ma numesc Georgiana, am 14 ani si sunt in clasa a7a,si in viata as vrea sa devin psiholog,dar pana acum nu m-am interesat de liceu de profil de nimic, si daca ati putea sa ma ajutati chiar m-as bucura.
Deci, as vrea sa aflu la ce profil ar trebui sa dau as vrea sa aflu si pe ce materii se axeaza psihologia pentru ca am unele materii la care nu ma descurc nu am doar 3 si 4 dar nu sunt chiar ft bune notele,si poate cu un pic de de noroc si multa vointa din partea mea voi reusi sa imi indeplinesc visul, pe langa psiholog as vrea sa devin si mentalist si partea buna este ca daca dau la psihologie voi putea deveni si mentalist, a doua varianta a mea ar fi actoria.Eu am o teama de ce voi deveni in viitor,daca voi ajunge ceva in viata asta, este cea mai mare frica a mea, si din cauza asta nu stiu in ce parti sa o apuc stiu ca va intrebati dc nu vb cu mama mea despre asta dar ea din cls a doua m-a lasat sa iau deciziile singura si nu ma ajt la teme desi avem o relatie ft deschisa si nici in momentul asta in care sunt atat de confuza nu vrea sa ma ajute zice ca este decizia mea si ce voi decide imi va schimba viata pentru totdeauna si mi-e frica sa nu fac alegerea gresita iar din aceasta cauza am apelt la voi:*:*:*

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Spune-i mamei ca greseste, nu ai ce sa alegi daca nu stii dintre ce si ce, sa te ajute putin cu variantele si apoi o sa alegi tu :)

deci pentru psihologie nu exista liceu, exista doar facultati. ca profil de liceu ce te-ar putea ajuta sa intri la facultatea de psihologie si eventual sa devii si mentalist, cum spui ar fi profilul de stiinte sociale, unde faci si psihologie, si logica, pe langa alte materii. un alt profil ar fi cel pedagogic, faci mai multa psihologie aici dar pentru admitere dai si niste competente (muzica, desen) si faci multe materie axate pe predare. ai aici linkul de la facultatea de psihologie, poti sa vezi subiectele care s-au dat anii trecuti la admitere (nu stiu ce o sa intelegi din ele, dar poti pune linkul bine sa-l ai la indemina mai tarziu). http://www.fpse.ro/....../index.php

din punct de vedere financiar nu stiu daca o sa stralucesti daca faci psihologia, este un domeniu delicat si cu un traseu de invatare destul de lung pina sa ajungi sa faci ceava bani mai frumusei iar cu mentalismul habar n-am de unde si ce bani poti sa faci cu asta :) si pina ajungi sa termini tu liceul si facultatea sa devii mentalist mai e destul de mult. daca spui ca te preocupa asa de mult viitorul tau gandeste-te bine ce stii sa faci, ce poti sa faci, si apoi ce vrei sa faci. daca a castigat gog acum un nu stiu ce concurs nu inseamna ca asta trebuie sa faca toata lumea, ca vad ca toti vor sa se faca mentalisti dintr-o data, si nici ca se traieste din asta. este o decizie foarte importanta si serioasa, care o sa-ti determine viata, deci nu e bine sa ne lasam purtati de o euforie de moment starnita de tv. deci alege-ti liceul in functie de materiile care-ti plac si cu care te descurci bine si apoi vezi tu catre ce facultate pornesti, pina termini liceul poate vrei sa te faci pilot de avion :) oricum, mult succes, si insista pe langa mami sa vorbiti despre asta, nu putini si-au ratat viata pentru ca la varsta ca a ta parintii le-au spus " tu decizi ce sa faci". mult succes!

| georgyylove explică (pentru mixxjim):

Mixxjim multumesc pentru ca incerci sa ma ajuti, cat despre ce ai zis tu am obs ca ai zis ceva de genul ca toata lumea vrea sa se faca mentalist de cand a castigat gog Romanii au talenthappy....eu am auzit de mentalism de la 7 ani si practic acest "sport al mintii" cam de 4 anibig grin, unele trucuri pe care le-a facut gog le pot face si eu fara "jucarii ajt"....de ex sa indoi o lingura dar nu de acea cu balama sau care este facuta din nu stiu ce chestiehappySunt multe lucruri care pot sa le fac si tocmai de aceea vreau sa ajung mentalist si psiholog Multumesc pentru raspunsul tau, m-ai ajutat un pichappy

| mixxjim a răspuns (pentru georgyylove):

Cu placere, ma bucur ca te-am ajutat catusi de putin! mentiunea cu gog era absolut adiacenta, ca veni vorba, nu inseamna ca nu trebuie sa-ti urmezi visul daca esti asa de hotarata si de pasionata, sigur o sa-ti gasesti drumul care trebuie. mult succes si spor la invatatura sa fii the best! :) si bonus, daca nu stiai, poate gasesti niste lucruri interesante si pe aici pentru pasiunea ta pina ajungi sa termini facultatea. http://trucurimagice.com/ http://teatruldemagie.ro/academiademagie.html

| georgyylove explică (pentru mixxjim):

Ms,si mersi pentru link-uri...dar sa fii mentalist nu e tot una cu sa faci magie, magia este o iluzie, pe cand ceea ce vreau eu sa devin chiar se intampla, dar mersi muult oricum ma bucur ca incerci sa ma ajutihappy:*

| mixxjim a răspuns (pentru georgyylove):

Erau si sectiuni de mentalism acolo de unde sunt linkurile, de-asta ti le-am dat, stiu ca nu e acelasi lucru cu magia happy

6 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Georgiana, felicitari ca te preocupi inca de pe acum de acest aspect! In afara lucrul acesta este cat se poate de normal. Este inca devreme sa te decizi concret asupra unei meserii. Exista insa posibilitatea de a afla ce tip de personalitate ai si, in mare, spre ce domenii te poti orienta. Desi este important ca sa urmezi un liceu care sa te avantajeze conform cu profilul pe care il ai, abia dupa ce il termini vei decide daca sau nu vei urma una sau alta dintre profesii (ex. psihologia). Iti recomand ca anul urmator sa achizitionezi un test profesional de personalitate cu consultanta aferenta, pentru a te cunoaste mai bine. Recomanda parintilor tai sa acceseze site-ul http://carierasipersonalitate.ro/

| alinafrumusika a răspuns:

SI eu vreau sa devin tot psiholog si tot la un profil uman, stiinte sociale. Succes! EU sunt din Braila. Id-ul meu : justalinuta daca mai vrei sa vrb. Stiu tot despre psihologie m.am informat foarte mult despre asta.