| Melania26 a întrebat:

Buna,ma poate ghida cineva ce pasi ar trebui sa fac pentru a putea lucra ca tehnician de farmacie in Uk? Am facut postliceala in Romania si am practicat 5 ani.Va multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca ai vreo sansa sa lucrezi in farmacie in Uk, dar ma rog, daca tu crezi asta, apai fa aplicatii online si vezi daca iei job in UK, ca-ti trebuie contract de munca semnat ca sa poti primi viza de lucru in UK.

| Melania26 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu inteleg ce legatura are ce am intrebat eu cu ce spui tu? Nici nu se pune problema de viza, am settle status. Deci automat am drept de munca in UK pentru ca locuiesc aici de vreo 6 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Melania26):

Din ce ai scris tu in topicul initial nu reiese nicaieri ca ai avea viza permanenta in Uk sau ca ai drept de munca acolo, mai ales ca mentoneoz o postliceala facuta in Romania si experinta tot in tara.

| FreddieM a răspuns:

Nu e greu, aplici pentru poziția asta, cursurile sunt bune dar nu esențiale, ca oricum primești un training de la ei. Bineînțeles trebuie sa fii aici cu toate permisele de munca în regula.
Pun un link ca să vezi cam ce se cauta și cum ești platita, la Manchester de exemplu.
https://uk.indeed.com/q-pharmacy-assistant-l-manchester-jobs.html

Cheers

| Melania26 explică (pentru FreddieM):

Multumesc pentru raspuns, credeam ca trebuie sa iti echivalezi diploma sa faci cursurile lor pentru 2 ani ca sa poti lucra? Sau am inteles gresit?