| InfinityIsTheLimit a întrebat:

ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu facultatea de kinetoterapie? Care e diferenta intre facultatea de sport si cea de medicina? De ce sunt doua facultati la fel? Ca pana la urma din cate am inteles, iesi cu aceeasi profesie.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica "diferenta intre facultatea de sport si cea de medicina"

la facultatea de sport/kineto iesi un prapadit de maseur care stie 2-3 lucruri despre muschi pe cand la medicina iesi medic, si in teorie sti cum functioneaza intreg organismul uman.

ti se pare ca a fi maseur si a fi medic e aceeasi treaba?

| InfinityIsTheLimit explică (pentru suntserios):

Sunt 2 specializari una la facultatea de sport - Kinetoterapie si alta la medicina - Balneofiziokinetoterapie. de la amandoua iesi ceea ce in afara se numeste fizioterapeut.iar eu nu inteleg de ce la noi sunt 2 facultati la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Nu te numesti medic kinetoterapeut daca faci facultatea de sport. Poate ca da, la facultatea de medicina, dupa ce o termini, si urmezi specializarea asta

| InfinityIsTheLimit explică (pentru anonim_4396):

Asa cum nu te numesti medic nici dupa 3 ani la medicina. Medic esti dupa ce termini medicina generala. Balneofiziokinetoterapia este o specializare a facultatii de medicina.

| unprietenaproape a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Sau de sport. Recunosc ca am scris fara sa fiu in cunostinta de cauza. Kinetoterapeutii nu sunt medici

| Danzell a răspuns:

Diferenta dintre facultatea de sport si medicina e ca distanta de la soare la pamant.

foloseste-ti capul putin mai mult.
sport... medicina.
la facultatea de sport, cel mai apropiat de medicina, poti iesi fizioterapeut. dar niciodata nu vei putea consulta, trata, opera, un pacient. intr-un spital poti lucra doar in sectia de recuperare. atat.