| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta sa gasesc o slujba pentru minori (eu avand 14 ani), si doresc sa ma angajez undeva, sa fie usor nici foarte 8 ore daca e nevoie. dar va rog mult sa ma ajutati (vreau sa-mi ajut familia). Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| nighter a răspuns:

Am mai raspuns pentru cineva care a intrebat acelasi lucru ca si tine. Din pacate nu prea cred ca se poate.

Te inteleg, dar e ilegal ca orice angajator sa angajeze persoane sub 18 ani pentru munca obisnuita sau sub 16 ani pentru munci mai usoare si o perioada mai mica de lucru (zilnic). Pur si simplu asta prevede Codul Muncii. Nu stiu daca te va accepta cineva la angajare. Vb cu ai tai si vezi ce-ti recomanda si ei happy

3 răspunsuri:
| PeAcE a răspuns:

Eu in timpul vacantei sunt bona, am grija de copii si sunt platita destul de bine:p! Am mai auzit si de impartitul pliantelor dar nu stiu sa-ti zic foarte multe...sad

| Slavian a răspuns:

Nu prea cred ca la 14 ani poate sa te angajeze cineva... Dar totusi nu inceta sa cauti doar citind pararea mea. Sper sa te ajute urmatoarele informatii :
- 16 ani impliniti, daca nu i-a implinit are nevoie de acordul parintelui.
- nu face ore de noapte sau suplimentare
- se ponteaza 6/8, adica lucreaza 6 ore dar oprimeste salariul nediminuat, corespunzator programului normal de lucru.
- are un spor de minim 3 zile la concediul de odihna.

Bafta!

| alinutza4a a răspuns:

Esti cam mica pentru o "slujba" in cel mai bun caz ai putea sa-ti gasesti undeva sa imparti fluturasi pe strada gen. sau ai putea lucra la firma tatalui /unchiului/vecinului (cuiva cunoscut) bafta multa :* intra pe ejobs.ro si best jobs.ro pentru ca sigur o sa gasesti ceva