| Elliewayne2000 a întrebat:

La Facultatea de Drept ce materii se invata? si in mare parte ce trebuie sa stii? Eu locuiesc in Cipru si sunt in penultimul an de liceu iar materile importante pe care le-am ales ca axare sunt Engleza si Economia. Ma poate ajuta pe viitor daca vreau sa ma duc la facultatea de Drept?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Drept civil (persoanele, drepturile reale, teoria generala a obligațiilor, contracte si succesiuni), drept penal (partea generala si partea speviala), criminologie, drept administratuv, drept comercial, dreptul transporturilor, dreptul mediului, dreptul muncii, dreptul de proprietate intelectuală, drelt roman, drept constitutional, teoria generală a dreptului, drept international public, drept international privat, dreptul european, criminalistica, drept de procedura civila, drept de procedura penala. Cam astea, in mare.
Deci trage tu concluzia daca iti folosesc la ceva engleza si economia.

2 răspunsuri:
| fratelli a răspuns:

Tu doresti sa studiezi drept-ul, dar nu stii ce se studiaza la drept? Dupa cum spune si numele studiezi dreptul Ciprului. Cu sansa sa ajungi avocat, procuror, judecator, notar, iurist asta in functie de ce alegi tu, ce licenta faci si ce practica faci. Bafta!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa urmezi dreptul in Cipru uita-te pe site-ul oficial al unei facultati de drept de acolo.
Daca vrei sa-l urmezi in Romania uita-te pe site-ul oficial al unei facultati din Romania.
In felul acesta afli, direct de la sursa, tot ce te intereseaza privind admiterea si studiile.