| florina200 a întrebat:

Buna mai am 2 ani pana la liceu si totusi nu stiu ce sa aleg, uni ar spune o sa ai timp dar eu vreau sa ma gandesc din timp, sunt atrasa de drept de cand eram mica da in acelasi mod sunt atrasa si de biologia animala.Intrebarea mea este ce sa fac sa devin avocat sau alta functie in drept sau sa fiu biolog voi ce ati alege in locul meu. va rog dati-mi un sfat serios poate aveti mai multa experienta in asta.

3 răspunsuri:
| Orafixa a răspuns:

Cand va veni momentul de inscriere dupa medie vei avea mai multe optiuni alegi din toate licele cele la care vrei s aintri iar pc te va alege in fewlul urmator: e loc aici nu trece la celalalt si tot asa pana iti gaseste loc deic tu trebuie doar sa ai o medie buna daca rvei un liceu bun.

| Artemisia a răspuns:

Heeeya.
Nu ai de unde sa stii ce vei face pe viitor, mai ales cand vine vorba de facultate. Daca acum te gandesti sa mergi la Drept, nu ai de unde sa stii ca la 20 de ani, dupa ce vei termina liceul te vei gandi la fel.
Totusi, daca iti place matematica, chimia si fizica vei merge pe partea de Real la Matematica/Informatica sau Biologie/Chimie. Daca iti place limba romana si limbile straine atunci vei merge pe partea de Uman, Filologie. Daca esti buna la engleza vei putea sa dai testul de Bilingv, test care te va ajuta sa intri la clasele de intensiv engleza.
Nu conteaza ce profil vei termina, poti sa mergi la orice facultate doresti, insa daca tu alegi o facultate care cuprinde materii care nu erau corespunzatoare profilului la care ai fost o sa-ti fie mai greu.
Daca vrei sa mergi la Drept, poti sa faci la Filologie (Bilingv) sau poti sa faci la Matematica/Informatica, iar daca te atrage medicina sau biologia ar trebui sa mergi la Biologie/Chimie.
Mai intai de toate, tu mai am doi ani in care trebuie sa inveti, foarte serios.Ai nevoie de medii destul de mari pentru a intra la unul dintre profile.

| florina200 explică:

Mersi si mediile de pana acum 9, 71 si 9, 73