| Temea_Ancuţa_1999 a întrebat:

Mai am un an de liceu si as vrea sa dau la Academia Fortelor Terestre Nicolae Balcescu, ideea asta imi surade dar am auzit ca este destul de greu sa intri acolo...Imi poate detalia careva care stie probele care se dau?

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

- testare psihologică (test de inteligenţă, chestionar de personalitate şi test
situaţional);
- testarea aptitudinilor fizice (parcurgerea unui traseu utilitar-aplicativ, proba
de rezistenţă);
- interviu de evaluare (vizează capacitatea de exprimare, depistarea
defectelor de vorbire, motivaţia, etc.)

Examenul de admitere se desfăşoară prin probe scrise la următoarele discipline:
1. Pentru domeniul de licenţă Ştiinţe Militare şi Informaţii – specializarea
Management economico-financiar (Finanţe-contabilitate):
- Proba I (eliminatorie) – Limba engleză, test grilă, 90 minute;
- Proba II – Matematică, Psihologie – teste grilă, 3 ore.
2. Pentru domeniul de licenţă Ştiinţe administrative – specializarea
Administraţie publică (Intendenţă):
- Proba I (eliminatorie) – Limba engleză – test grilă, 90 minute;
- Proba II – Psihologie, Limba română şi comunicare – teste grilă, 3 ore.