| Andwta a întrebat:

Maine dau proba ca ospatar. Nu am experienta. Ce ma sfatuiti ca sa primesc job-ul? Si ce lucruri esentiale ar trebui sa mai stiu?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

De experienta nu e neaparat nevoie, insa foarte indicat ar fi fost un curs de ospatar, chiar si cel de la AJOFM.
Nu doar ca ai fi invatat exact tot ce trebuie sa faci, dar ai fi facut si practica, la inceput probabil simulari cu grupa.

Oricum, trebuie sa ai dexteritate in transportul farfuriilor sau tavilor cu pahare, incearca sa nu scapi sau spargi nimic.
Arata ca nu iti e teama de situatie, de job.
Zambeste usor, natural si cald, atunci cand vorbesti cu clientii.
In dialog vorbeste prietenos, clar, si suficient de tare; e stupid ca un client sa te roage sa repeti.
Evita conflictele cu clientii. Daca apar cazuri mai grave (hartuire, propuneri, amenintari) fie incerci tu sa il potolesti pe individ fara sa il infurii mai tare (glumele bine plasate ajuta aici) fie ceri urgent ajutorul sefului/colegilor.
Si pentru final: persoanele cu nasul pe sus primesc mai putin bacsis. laughing

La proba mai ales, dar si daca vei primi jobul, trebuie sa fii activa, sa nu pari lenesa, fara chef sau adormita. (asigura-te ca dormi suficient inainte de proba/interviu).

Costumatie decenta.

| Andwta explică (pentru NLS):

Apropo, pentru imbracaminte ar merge un tricou alb simplu si pantaloni inchisi la culoare?

| NLS a răspuns (pentru Andwta):

Sunt baiat, nu ma pricep sa dau sfaturi in materie de moda.
In seara asta ai un motiv bun sa ravasesti dulapul, cautand ce sa imbraci maine.
In nici un caz rochie.
Si nici fusta foarte scurta.
Da, pe la terasele din orasul unde am locuit vedeam fete in blugi si camasa
sau blugi si tricou, uneori in fusta pana spre genunchi.
Dar fusta cere tocuri, si aici ar trebui sa fii foarte atenta.
Crede-ma ca nu ai vrea sa lucrezi o zi intreaga pe tocuri, mai ales inalte.

Mult succes iti doresc! si sper ca ocupatia asta sa fie temporara, sau sa avansezi spre mai mult. Pentru ca poti.

| Andwta explică (pentru NLS):

Am sa ma imbrac cum am mentionat, dupa o sa imi spuna cum va trebui. Sper si eu sa reusesc, nu cred ca pot mai mult de atata, deoarece nu am incredere in mine. Multumesc

6 răspunsuri:
| Horus35 a răspuns:

Am luat unele informații care mi s-au părut importante cum ar fi:
Ospătarul trebuie să cunoască informații despre mâncarea pe care o servește, în caz că un client solicită detalii cu privire la un preparat.
Dacă poate să ia o comandă în engleza sau o altă limbă străină are un plus.
Calități morale necesare ar fi: calm, stăpânire de sine, politețe, amabilitate și spirit colectiv.
Poziția corpului ar trebui să fie dreaptă. Privirea directă, limpede, dar nu insistentă.
La sosirea clienților se vor folosi formule de salut specifice și apelativele "domnule"/"doamnă"
Un lucru interesant pe care l-am citit este că se va evită formula "ce serviți" deoarece clienții nu servesc ci beau sau mănâncă.
Ar trebui să eviți să arăți direcții cu gesturi largi, sa nu intervi in discuția clienților sau sa întrerupi discutia dintre un ospătar și un client, servirea preferențială.
Serviciile efectuate pe partea dreaptă: Așezarea și debarasarea farfuriilor, lingurilor, cuțitelor, paharelor și nota de plată.
Pe partea stângă: Așezarea și debarasarea furculițelor, prezentarea platourilor.
Aici ai textul de unde am luat informatiile: http://www.scritub.com/......a23749.php
Nu știu dacă ai chef să-l citești pe tot (poate ca deja ai făcut-o), dar conține informații utile.

| SporeBox a răspuns:

Pai nu cred ca trebuie sa faci mai mult decat sa duci mancare si sa plasezi comenzile

| Keno22 a răspuns:

Prima oara o sa te puna picollo, asta fiind denumirea pentru ajutor de ospătar. Am fost si eu picol, e cam greu, dar in timp o sa avansezi si o sa te pună pe post de ospătar daca ei au luat in considerare cat de mult ai avansat. Funda? big grin