| ochiul a întrebat:

Buna, mi-as dori o pozitie superioara in societate, in care sa pot abuza sau profta de oameni cu ajutorul pozitiei pe care o am, imi puteti da sfaturi cum as putea proceda (in afara de politician) eu ma gandeam la un patron ceva

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, este puțin ciudat că vrei să abuzezi de oameni cu ajutorul poziției pe care o ai. Totuși, atunci când decizi să abuzezi, o poți face în orice domeniu, însă nu e prea etic, plus că trebuie să îți asumi niște consecințe, cum ar fi pedepsirea penală (în funcție de abuz), vinovăția sau regretul că ai făcut asta, care poate apărea în timp. Nu există poziție superioară în societate, fiecare om își are rolul său. În societatea noastră românească și în filme se romantizează foarte mult ideea să fie faimos, puternic și cu bani ca să poți face ce vrei, însă realitatea nu stă întotdeauna așa pentru că există și pedeapsă, în orice formă ar fi ea pentru orice lucru. Plus că există posibilitatea, din varii motive să nu ajungi ceea ce îți dorești, atunci ți-ar plăcea să fi abuzat de patron? Sper să reflectezi la această idee, dacă e într-adevăr ceea ce îți dorești cu adevărat.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Poți incepe cu tine. Dă-ți două palme și vezi cum te simți după

| Eireann a răspuns:

Un patron abuzeaza/ profita de 2-3 amarati de angajati pana cand se dezmeticesc si il reclama. Sau pana se pune cu cine nu trebuie. Daca esti destept inveti sa manipulezi oamenii cu zambetul pe buze. Daca nu... esti patron la magazin de pufuleti si coca cola si iti dai aere de bivol cu un amarat care vrea sa faca un ban cistit sa isi poata hrani copiii si te crezi El Chapo. Bravo!

| gabicoo a răspuns:

Sau te faci director de școală.

| Dandinelle a răspuns:

laughing) ca sa mentii o afacere sa iti permiti sa te porti jegos cu oamenii trebuie sa ai putin : lipsa de empatie, probleme psiho-sociale etc.
Mai degraba intreaba-te ce te face de fapt sa gandesti asa, cine ti-a suprimat elanul si te-a pus asa la pamant sa iti doresti asta. Merita sa-ti rupi sufletul facand lucrurile astea josnice? Nu meriti sfaturi pe tema asta sincer, este de prost gust sa te bucuri de raul altuia. Miroase a forma de razbunare si nu stiu daca stii ce se zice de razbunare.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Poti sa te faci Lider Religios la Masoni, NENEA OCHIULE! Lor le place ceea ce vrei si tu! Sa ma iei si pe mine. Si mie imi place sa fiu abuzat in pozitia,, patru labe,,. De cand visez asa ceva. >P

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai bine mergi la psiholog. Exista destui patroni nesimtiti care sclavagesc oamenii in Romania, nu e nevoie sa se inmulteasca.

| TommyMiller a răspuns:

happy