| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa aleg intre Drept, Farmacie si Dentară? Ma pasionează toate 3. Care credeți că s-ar merita?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate trei sunt diferite. La farmacie stai doar in farmacie si vinzi cat de mult poti. La drept ai mai multe variante dintre care cea mai usoara e cariera de avocat. La medicina dentara trebuie sa-ti placa sa lucrezi dantura altora. Greu sa-ti deschizi un cabinet medical si la cele din spital se da concurs.
In primul rand sa te gandesti ce poti face apoi ce iti place. Iti place sa lucrezi cu dinti stricati, sparti, rupti etc? Atunci mergi la stomatologie. Iti place sa lucrezi cu documente si cu oameni? Atunci mergi la drept. Iti place chimia, biologia si sa studiezi medicamentele? Atunci mergi la farmacie. Daca nu iti place sa lucrezi cu medicamente atunci iti pierzi vremea cu farmacia.
Te pot pasiona toate trei dar in practica ce te pasioneaza? Nu doar teoretic. Daca nu iti place mediul de spital sau de cabinet medical nu ai ce cauta la stomatologie. Daca esti o persoana miloasa care tresare cand tipa pacientul pentru ca il doare cand ii extragi molarul. Vedeam pe multi studenti la stoma ca le este frica sa faca si o anestezie cu injectie. Le este frica si mila. Atunci de ce *** ai mers la medicina? Te apuci de altceva. Eu ca pacient la spitalul de urgenta nu vroiau (din vreo 8 indivizi si individe) sa-mi faca anestezia. Cum o sa invete atunci? Doar cu privitul nu inveti nimic.
Sa te gandesti bine ce vrei sa studiezi pentru ca anii de studentie nu se mai intorc si nu mai poti face o a doua facultate la buget. Nu cred ca vrei sa platesti farmacia sau stomatologia pentru ca costa peste 8000 lei pe an. La drept e 3600 pe an la UBB Cluj.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Irelevant in continuare, userul nu ințelege faptul că e avertizat?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"s-ar merita" e pus cam strâmb

incearcă așa: ce-mi place, ce știu, ce pot, ce vreau

| BalanElena98 a răspuns:

Consider ca stomatologia iti poate oferi oportunitati mai mari de castig, in special daca nu intentionezi sa parasesti tara.