| O'brien_Dylan_1998 a întrebat:

Bună, numele meu este Andrei și sunt într-o mică dilemă.
O amică de-a mea, trebuie să susțină anul acesta examenul de clasa a 8-a, și nu este sigură pe ce profil să opteze.
Nu se pricepe la matematică, dar se pricepe la limba și literatura română, engleză, etc.
Ar încerca pe filo, socio-umane ( științe sociale ), da' nu e sigură că unul din aceste profile o vor ajuta să-și găsească o carieră ( vrea să facă și facultatea ).
Sugestii?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Daca ii place umanul de ce sa nu se duca acolo? De ce sa se chinuie cu ceva ce nu ii place si poate sa regrete toata viata? Eu am facut filologie si voi merge mai departe tot pe ceva legat de asta. Va avea destule posibilitati. Nu e ok sa se chinuie cu ceva ce nu ii place si sa isi distruga personalitatea doar pentru a avea siguranta ca va lua banul si probabil nu va fi fericita cu ceea ce va face. Sunt o multime de facultati gen Limbi Straine care se cauta mult in ziua de azi. Iti spun dintr-o exeperienta cunoscuta mie, cea a tatalui meu, care a facut politehnica si acum regreta amarnic faptul ca nu a facut dreptul sau istoria, el avand o pasiune pentru asa ceva.

3 răspunsuri:
| ksuper31 a răspuns:

Exista si tehnologicul. De acolo poate iesi exact ce profesie urmeaza.
Succes!

| ABCD122 a răspuns:

Filo sau Stiinte sociale --> Facultatea de Drept--> Avocat, Notar, Judecator --> multi bani.

-părerea mea-

| FeelFor a răspuns:

Mate-info probabil. Cel mai simplu e sa opteze la un profil mai "greu" sa spunem si sa vada cum e acolo un semestru sau un an, apoi se transfera. E simplu.