| littlecookies a întrebat:

O intrebare. Dupa absolvirea UMC, ca fata, ca ce as putea lucra? Dar dupa istorie si stiinte politice?

2 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Dupa UMC ai putea sa ajungi ofiter in marina desi este inca un domeniu aproape exclusiv masculin. Poti ajunge in ANR sau APC desi aici iti trebuiesc relatii si rar se fac angajari, sau vreun centru de pregatire pentru marinari.
La istorie si stiinte politice ..habar nu am probabil secretara...la noi politica se face fara scoala asa ca nu ai cum sa ajungi in parlament. Probabil secretara culta a unui politician stupid, cineva trebuie sa le faca munca!

| mariusmac85 a răspuns:

Buna seara ce este UMC? cati ani ai? Esti ultimul an sa inteleg la liceu?
Pai dupa ce termini stiinte politice poti deveni politolog, consilier etc uite ce scrie pe site-ul facultatii Uite ce zice pe site-ul facultatii la incadrare profesionala:
"40% lucrează în domeniul privat (piaţa de capital, birouri de audit financiar şi juridic, presa scrisă şi audio-vizuală etc.);

35% lucrează ca experţi în instituţii publice centrale şi locale (Preşedinţia României, Parlamentul României, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naţionale, Departamentul de Informaţii Publice al Guvernului, Banca Naţională a României, primării etc.);

18% dintre absolvenţi sunt încadraţi în învăţământul superior şi cercetarea ştiinţifică, urmând cicluri de studii aprofundate;

7% dintre absolvenţi funcţionează în calitate de consultanţi în cadrul unor formaţiuni politice.
Sper ca am putut sa te ajut
O seara binecuvantata sa ai! Marius