| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a fi asistent pe ambulanta ce fel de scoala trebuie sa termini la terminarea liceului. Un prieten de-al meu a terminat cls.12 anul trecut si a dat la asistent pe ambulanta dar spune ca nu face facultate de medicina.Imi puteti spune ce fel de scoala este aceasta si cati ani se face? Rog raspunsuri concrete fara mistouri.Multumesc.Vot + Funda cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Face un colegiu de 3 ani de asistenti si moase. Facultatea de medicina o fac numai medicii, nu si asistentii.

2 răspunsuri:
| salangwayongseo a răspuns:

Te inscrii la scoala sanitara postliceala carol davila ( la care sunt si eu inscrisa) o termini apoi cred ca se mai fac ceva cursuri...si eu vreau sa fiu asistent pe ambulanta.happy

| InoKo a răspuns:

Faci colegiu, specialitatea "asistent". Doar colegiul pregateste asistenti. Facultatea e ceva mai superior si pregateste prin urmare si specialitati mai superioare, ca medici si farmacisti.
Te poti duce si dupa 9, sau cum vrei, chiar si dupa 12.