| anemonik a întrebat:

Pentru a urma facultatea de drept ce profil de liceu m-ar avantaja?
As vrea sa dau la uman, la filologie, la Colegiul Mihai Eminescu. Sunt din Buzau.
Ce parere aveti? Dau funda celui mai bun raspuns. puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| ValentinnaV a răspuns:

Eu sunt la liceul Mihai Eminescu in Buzau, clasa a10a bilingv franceza si tot la Drept dau.
Eu o sa fac Drept-ul si specializare lingvistica.
Profilurile care te avantajeaza sunt profilurile bilingve(franceza/engleza) si filologia. :*
Iti va trebui o medie destul de mare cam 9.50-9.70 sa intrii la sigur, au fost medii mari cu tampenia de examen de anul trecut.
Lasi mesaj pe privat daca vrei mai multe detalii :*

| anemonik explică (pentru ValentinnaV):

Si intre stiinte sociale si filologie este mai buna filologia pentru drept?

5 răspunsuri:
| Albnegru10 a răspuns:

Filologie, trebuie sa stii bine sa te exprimi si nu-ti strica si limibile straine. Poate te muti in America? happy

| ValentinnaV a răspuns:

Stiinte Sociale nu iti recomand. Daca ai ghinionul pe care il au multi o sa ai o profesoara de cosmar, crede-ma nu vrei.
Filologia normala si bilingv e cea mai ok, s-a si zis, nu iti strica si o limba straina. happy

| anemonik explică (pentru ValentinnaV):

Dar in gimnaziu eu fac germana. La Eminescu pot alege sa fac germana si nu franceza?

| ValentinnaV a răspuns:

Nu cred, poti alege germana in loc de engleza.