| Erin28 a întrebat:

Buna!
Pentru ce facultate ați optat sau la care vreți să mergeți, care sa vă poată ajuta sa vă realizați și pe plan financiar?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Academia Fortelor Terestre Sibiu, Facultatea de Stiinte Militare, sunt pensionar si ma simt bine.

| Frank51 a răspuns:

Realizezi că fiecare optează pentru ce ii place nu?

Mai sunt unii care fac orice chestie pentru bani, se numesc antreprenori. De regulă un antreprenor bun va face foarte mulți bani din orice domeniu.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Cum am mai spus, eu nu știu ce să fac, mai sunt doar câteva luni până când termin liceul, însă nu știu ce traseu sa urmez. Am analizat toate elementele pozitive și negative care pot surveni din orice traseu as urmă, însă mereu ajung la concluzia că ori nu sunt făcută pentru acel domeniu, ori nu am cum sa îmi găsesc ușor un job. Nu a înclinații, nu am nimic deosebit pe care sa îl pot fructifica într-un domeniu.

| Eireann a răspuns:

Eu am facut Medicina si poti sa castigi bani destul de ok dar nu prea renteaza daca nu ai inclinatie spre asta - facultatea e lunga si grea, rezidentiatul la fel.
Daca te orientezi pe ceva de protectia mediului, ingineria mediului, ecologie, etc - deja se cauta si o sa se caute din ce in ce mai mult - in Romania si Uniunea Europeana daca te intereseaza sa lucrezi in strainatate.

| Erin28 explică (pentru Eireann):

Mereu am vrut sa dau la medicina, pentru că, ce mi-a motivat a fost faptul că în familia mea erau foarte multe persoane cu cancer, atât din partea tatălui, cât și din partea mamei, și ma deranja ca pur și simplu verdictul pentru ei era același :" nu se poate face nimic". Voiam să ajut, pentru că, efectiv, asta era visul meu, sa reușesc să le dau altora șansă pe care știu că nimeni i-a dat-o bunicii mele, sau unchiului meu, care a avut cancer osos. Ei mergeau mereu la medici, numai că aceștia cereau foarte multi bani ca măcar să se uite la ei, nici nu îi băgau in seama daca nu veneau cu plicul. Însă nu m-am pregătit pentru o eventuala admitere, pentru că am avut o perioada arestul de grea, tot liceul am avut episoade de depresie, și deși am incercat sa vorbesc și cu un psiholog, și cu un psihiatru, nu prea m-a ajutat. Iau antidepresive de vreo luna, mă simt mai bine. Mă gândeam să stau un an fără să merg la facultate, sa mă mut definitiv în oraș, in Timișoara sau în București, ( sunt de la tara, dar stau in Craiova în cursul săptămânii, unde fac liceul) și să încep să mă orientez profesional, sa fac poate niste cursuri, pentru inceput, sa am un loc de muncă și să vad ce m-ar atrage sa fac pe viitor.

| haileewatson a răspuns:

E irelevanta facultatea cand vorbesti de "realizare pe plan financiar".

| Erin28 explică (pentru haileewatson):

De ce? "Sapa e mai grea decât pixul", asta îmi spunea mereu bunica. Nu spun că trebuie să ai miliarde in conturi, dar trebuie sa ai o viață decentă, care să îți asigură confortul.

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns:

Depinde de care iti place.

| Silviullet a răspuns:

Ce aduce cel mai mult venit? CE ITI PLACE, PUNCT!

| Erin28 explică (pentru Silviullet):

Pai nu prea îmi plac multe lucruri, cel puțin nu atât de mult încât să îmi imaginez un posibil viitor clădit din acest lucru.

| Proraressuper a răspuns:

Pentru mine ase e cea mai buna varianta. Mi se pare cea mai complexa facultate.