| June20 a întrebat:

Pentru cei care lucreaza in companii, cam dupa cat timp ar fi oportuna o discutie cu managerul privind marirea salariului / avansarea? Avand in vedere ca am preluat tot mai multe task-uri pe parcursul timpului. Multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate spune în general după cât timp.
O discuție provocată de tine este oportună doar dacă ești o persoană indispensabilă.
Dacă num discuția este echivalentă cu o cerere din partea ta de mărire de salar. Dacă este justificată din punctul de vedere al dtale, nu înseamnă că el va accepta. Va răspunde că nu pot sau nu vreau, și ești tot ca la început. Poți face asta doar într-un singur caz, dacă este nevoie de profesia și competențele dtale pe piața muncii, și el știe că dacă nu îți dă, tu ai putea pleca.
Ai fi putut și mai poți și acum. În momentul când ți se atribuie un task suplimentar, în acelaș moment să soliciți mărirea de salar.
Ar rezulta că dacă nu îți dă, tu poți refuza taskul. Apoi poate începe o negociere. Dacă compania este mare și are multe nivele ierarhice, șansele sunt mici.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un exemplu.
Un cunoscut al meu a plecat în Italia să lucreze la un hotel.
Aici în România fusese inginer.
Acolo a ajuns întâi spălător de vase, apoi lucra de noapte la recepția hotelului.
Dar din România, știa să repare ceva la un robinet la baie ca instalator sanitar,, să rezolve un scurt circuit la rețeau elctrică unei camere, să depaneze un utilaj de la bucătăria restaurantului, iar când era de noapte la recepție, mai avea obligația, nefiind clienți să ude gazonul în fața hotelului, și multe alte sarcini care scuteau patronul de solicita servicii din afară.
Dacă omul și-a dat seama că este exploatat a spus patronului, că el este plătit ca paznic de noapte dar face ziua zeci de activități suplimentare pentru care nu este plătit. Și a cerut o mărire de salar, specificând că dacă nu i se acceptă cererea, va pleca la concurență, că era vârf de sezon și avea unde să meargă. Ca să nu piardă un om valoros care îi aducea beneficii patronul a acceptat.

| June20 explică:

Multumesc mult pentru raspuns!

| andronik93 a răspuns:

Depinde...sunt unele companii care au o politica interna sa se mareasca salariul dupa un anumit termen, iar in cele mai multe cazuri degeaba ceri marire pentru ca nu ti se poate acorda fara sa se vorbeasca direct cu CEO-ul. Sunt alte companii care fac mariri de salariu pe langa cele care se fac la termen si in functie de eficienta... daca sunteti 20 oameni pe un proiect, iar tu te afli printre cei 3 oameni care lucreaza efectiv, poti cere marire laughing

| June20 explică (pentru andronik93):

Intrebarea mea este dupa cat timp ce cere o marire de salariu in general? Sa lasam alte detalii laughing

| andronik93 a răspuns (pentru June20):

Asta difera de la companie la companie mai...nu avem de unde sti noi aici, pot fi 6 luni, 1 an, 2 ani, cel mai bine intreaba si tu colegii mai vechi in companie cu care te intelegi mai bine happy