| mikesilwa a întrebat:

BUNA,poate e prea devreme pentru mine(am 15 ani).
DAR vreau mereu sa fiu cu un pas înainte. Daca tot merge vorba de cariera,vreau sa-mi dati niste sugestii,ce sa fac,cu ce sa încep?
EU vreau sa încât de economist,ma va ajuta cu ceva aceasta profesie, si va trebui mai mult sa încât pentru a deveni un economist?

2 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Si eu vreau multe, din pacate nu se poate, mai ai rabdare...

| Trooper a răspuns:

Incepe prin a urmarii bursa si incearca sa intelegi ceva, dupa uita'te zilnic la cursurile Bancii Nationale a Romaniei si vezi cam cum sta treaba, vezi ce inseamna PIB'ul tarii / PIB pe cap de locuitor, analizeaza fiecare tara etc. Indiscutabil trebuie sa stii matematica dar si politica in egala masura, pentru ca economia e influentata de politica. Vezi care sunt atributiile BNR, ce rol are guvernatorul, vezi care este definitia economiei, care sunt valorile economice in Romania si tot asa.