| andreionosă a întrebat:

Buna prieteni! Am intrat primul an la liceul la profil stiinte ale naturii si deja incep sa ma gandesc ce voi face dupa ce voi termina. As vrea sa dau la Facultatea de Medicina din Bucuresti. Dar nu stiu cum sa fac, stiu ca se fac 4 ani de medicina generala, 2 ani de stagiatura si peurma cum fac...maser, specializare, rezidentiat care este ordinea lor si cat timp dureaza fiecare. Mentionez ca ma atrage foarte mult medicina interna sa fiu medic internist (diagnostician) deoarece consider ca medicul internist exercita prima operatiune dintr-un lant de operatiuni foarte importante...deci consider ca este cea mai importanta parte a procesului medical. In Romania peste jumatate din studenti opteaza pentru medicina interna dar din pacate 95% dintre acestia pleaca peste hotare. Eu vreau sa raman in Romania in ciuda salariului mic pe care il au medicii deoarece sunt un mare patriot si stiu ca trebuie sa ramana cineva si pe aici daca esti bun nu mai conteaza nimic. Sper sa ma puteti ajuta si pe mine.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Facultatea de medicina dureaza 6 ani, timp in care faci medicina generala. Ulterior, dai examenul de rezidentiat si dupa acesta, iti vei alege, in functie de medie, o specialitate (daca vrei medicina interna trebuie sa fii in prima jumatate a notelor). Rezidentiatul pe medicina interna dureaza in prezent 4 ani timp in care ai sa lucrezi in spital, vei fi platit, dar nu vei avea pacientii tai ci vei fi supervizat de un medic primar sau specialist. In acest timp, daca vrei, poti face si un master (in timpul tau liber) care dureaza 2 ani si care nu este platit. Dupa rezidentiat vei da examenul de specialitate si daca il promovezi vei deveni medic specialist (cu drept de parafa). Apoi va trebui sa-ti gasesti un post, un loc de munca (in prezent posturile sunt blocate de 3 ani, deci nimeni nu se angajeaza in spitalele de stat, motiv pentru care multi medici pleaca, fiindca aici sunt practic muritori de foame).

1 răspuns:
| andreionosă explică:

Va multumesc foarte mult doamna Cristiana pentru lamurire dar mai as avea o intrebare. Examenul de rezidentiat se da inainte de a face cei 4 ani de rezidentiat si la ce ma ajuta masteratul pe care il pot face benevol?!