| For4for a întrebat:

Bună, puteți să îmi dați un program / aplicație în care pot schimba corpul meu cu un alt corp într-un video? Dau funda

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

PC:
DaVinci Resolve + Fusion
Se numeste Update acolo, dar e tot programul.
DaVinci Resolve Studio 18.6.5 Update costa,
dar DaVinci Resolve 18.6.5 Update e gratuita.

https://www.blackmagicdesign.com/support/family/davinci-resolve-and-fusion

sau
Adobe Premiere + After Effects

In ambele variante de programe, sunt mai multe metode prin care poti lucra, dar rezultatul e acelasi.
Nu poti inlocui direct persoana, intai folosesti tracker-ul inclus sa ii urmaresti pozitia/aparitia pe parcursul intregului clip.
Apoi cu Object Removal (in Resolve) o elimini din clip, si programul recompune fundalul din spatele ei.
Mai sunt si alte metode, vezi in primul clip de mai jos:

https://www.youtube.com/watch?v=cRDo8rt9g3Y

https://www.youtube.com/watch?v=_J1FSKEaCtM

Noua persoana o introduci in clip asezand noul clip pe layerul de deasupra primului, si fie folosesti o masca se selectezi doar conturul persoanei, fie Tracking si Magic Mask din modulul Color in Resolve...
Daca nu se potriveste luminozitatea celor 2 clipuri, se potrivesc nuantele din modulul Color.

Daca clipul cu corpul pe care doresti sa il introduci in locul tau a fost filmat cu greenscreen, si daca pozitia si gesturile se potrivesc cu decorul si elementele din clipul initial, va fi greu sa iti dai seama ca e modificat.

Daca cele 2 se potrivesc ca nuca in perete, mai bine nu te chinui, ca iese o caricatura de clip.