Întrebare recomandată | LadyLilith a întrebat:

Recent am terminat Dreptul, insa nu gasesc nicun loc de munca, peste tot numai cu pile si bani poti sa ajungi. Ce as putea sa fac? Sa ma orientez la o alta cariera?

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Foarte greu de gasit ceva cu dreptu, daca nu ai pile sau bani! Depune la toate regii le de stat cate un CV ca jurist.

| KodrutZ a răspuns:

Si ce daca ai terminat dreptul? Stiu caz de omulet care a terminat dreptul, a lucrat ca tech support/asistent in call center, iar acum e producator de jocuri video. La noi in tara. Si poti fi sigura ca nu ia 2000 RON salariu... poate vreo 2500-3000. De euro, desigur. Ca a trebuit sa inghita multe pina a ajuns aici, asta deja e alta poveste. Lasa mentalitatea asta romaneasca de **** cu "dar vai, am diploma si nu am ce face cu ea". Sterge-te cu diploma cind ramii fara hirtie igienica si alege-ti un job, orice job posibil, atita vreme cit iti ofera posibilitatea sa cresti sau sa capeti experienta utila pentru viitor. Daca te descurci cu limbile straine in scris FOARTE bine, se pot face bani frumosi din scris articole in domeniu. Chestia e ca ai de sapat un pic, nu stau ciinii cu covrigi in coada dupa fiecare colt.

| LadyLilith explică (pentru KodrutZ):

Eram doar curioasa de parerea unor persoane necunoscute. Sa incerc mai departe, sa gasesc ceva in domeniu sau sa ma apuc de altceva happy

| KodrutZ a răspuns (pentru LadyLilith):

Ambele. Nu iti pierde speranta dar incearca si altceva. Cum ziceam eu, e pacat de multe joburi sa nu profiti de posibilitatea de a lucra de acasa. Iti faci PFA, nu iti faci, treaba ta, dar poti sa cistigi CU MULT mai mult fata de cit ai cistiga ca angajata. Si nici nu te freaca nimeni la melodie prea mult. Bine, depinde de la caz la caz.

| LadyLilith explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru LadyLilith):

Lady, cunosc persoane cu dreptul, daca ai un minim de 1-2-3 mii de euro cel mult, de bagi la cadastruwinking garantat, daca nu, fa si masterul sau vorba lui KodrutZ baga-te pe un alt job, dar pe bani. mai multi nu chiar putini, ori aici ori in afara, uk, Germania, Spania, fa ceva, numai fa, nu sta degeaba, crede-ma.

| minrest a răspuns:

Lilith, sper ca nu spun prostii, dar nu poti da la scoala de magistratura? Sau o alta scoala care cere dreptul. Sarut mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
daca vrei poti urma o scoala postliceala de asistent medical/farmacist, in cazul in care nu mai vrei sa absolvi alta facultate, daca termini cu succes o scoala postliceala de asistent medical sau farmcist, poti profesa in strainatate, unde salarile chiar sunt salarii.
O zi buna.

| Iyulia3712 a răspuns:

Cum adica ce sa faci? Daca ai inceput cu domeniul asta, continui? Te apuci de invatat serios si dai la INM (daca vrei sa fii magistrat) sau la Barou daca vrei sa fii avocat. La drept doar cu facultatea nimeni nu face nimic; trebuie sa termini obligatoriu si una dintre astea doua institutii. Acum nu stiu cum e in Barou, dar la INM, dupa ce faci cei doi ani de stagiatura, te baga direct in bransa si ai un loc de munca direct. Acum trebuie sa inveti si f bine ca sa fii repartizata undeva in oras. happy

| GhostRider02 a răspuns:

KodrutZ are dreptate incerca sa sa iti gasesti alte job'uri chiar daca nu sunt asa bine platite, dar asa o sa urci incet in societate, si nu se stie niciodata cand iti vine sansa.

| Anonim2322343a a răspuns:

Te poti orienta in alt oras sau in alta tara.